لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

ادامه ماموریت نظامی آمریکا با وجود تعطیلی دولت


وزارت دفاع ایالات متحده یکی از مراکزی است که به دلیل تعطیلی دولت بیشترین لطمه را متحمل می شود اما مقامات این وزارتخانه می گویند عملیات نظامی ارتش در سراسر جهان تحت تاثیر این تعطیلی قرار نمی گیرد.

تقریباً نیمی از ۸۰۰ هزار کارمند دولت که در طی تعطیلی دولت مرخص شده اند در وزارت دفاع ایالات متحده اشتغال دارند. این افراد کارمندان بخش اداری هستند که برای پرداخت حقوق و تامین نیازهای سربازان پشت صحنه کار می کنند.

مقامات ایالات متحده گفته اند عملیات ارتش و مانورهای نظامی بدون اخلال برگزار می شوند.

وزارت دفاع صبح روز سه شنبه یک نوار ویدئویی حامل پیام باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده را برای ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار پرسنل در حال انجام وظیفه ارتش و حدود ۸۰۰ هزار کارمند غیرنظامی دولت پخش کرد.

آقای اوباما گفت «آن دسته از شما که یونیفورم به تن دارد، به وظایف عادی خود ادامه دهید. تهدیدهایی که امنیت ملی ما را تهدید می کند، تغییری نکرده اند و ما به شما نیاز داریم تا برای هر اقدام دفاعی آماده باشید. عملیات نظامی همچون تلاش های ما در افغانستان ادامه خواهند یافت».

با وجودی که وزارت دفاع برنامه ای برای تغییر سیاست ها و یا بازگرداندن هواپیماها و یا نیروهای نظامی به آمریکا در دست ندارد، اما در مورد تاثیر ماندگار و بلندمدت کاهش بودجه بر ارتش ایالات متحده نگرانی هایی وجود دارد.

چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده به خبرنگاران گفته است متحدان و شرکای ما در مورد توانایی ایالات متحده برای اجرای تعهداتش و علت تعطیلی دولت می پرسند و این مسائل به طور قطع بر مناسبات ما با جامعه جهانی و میزان اتکای کشورهای بر ایالات متحده در مقام یک شریک قابل اعتماد و اعتبار برای متحقق کردن تعهداتش تاثیر خواهد داشت.

هزاران کارمند وزارت دفاع پیش از این نیز به دلیل کمبود بودجه از کار بیکار شده بودند و حالا با تعطیلی دولت تعداد بیشتری به سیل بیکاران این وزارتخانه افزوده می شود.

مقامات وزارت دفاع آمریکا گفته اند با وجودی که ماموریت های اصلی کماکان اجرا خواهند شد و پرسنل نظامی و غیرنظامی به مانورهای و تمرینات نظامی ادامه می دهند اما کارمندان پروژه های دیگری که پنتاگون «غیرحیاتی» تلقی می کند، به دلیل تعطیلی دولت به کشور بازگردانده می شوند.
XS
SM
MD
LG