لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۸

تعطیلی دولت، سفر اوباما را هم تحت الشعاع قرار داد


باراک اوباما در کاخ سفید، سه شنبه اول اکتبر ۲۰۱۳.
باراک اوباما در کاخ سفید، سه شنبه اول اکتبر ۲۰۱۳.

رئیس جمهوری آمریکا سفر آسیایی از پیش برنامه ریزی شده خود را، به سبب تعطیلی بخشهایی از دولت فدرال، کوتاه می کند.

تعطیلی دولت فدرال آمریکا سبب شده رئیس جمهوری این کشور مدت سفرش به آسیا را کوتاه کند.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما اعلام کرده که در سفر آسیایی اش که از پیش برنامه ریزی شده بود، دیدار از مالزی و فیلیپین را لغو کرده، اما مطابق برنامه قبلی برای شرکت در دو نشست «ای. پِک» و «شرق آسیا» به اندونزی و برونئی می رود.

تعطیلی بخش هایی از دولت فدرال شامل پارک ها، موزه ها، مراکزی چون ناسا (سازمان هواـ فضای آمریکا) و عمده وزارتخانه ها می شود. بیش از ۸۰۰ هزار تن از کارکنان دولت موقتا بیکار شده اند.

یک نظرسنجی که دانشگاه کوینیپک انجام داده، حاکی از آن است که ۷۲ درصد شهروندان آمریکایی با تعطیلی دولت فدرال مخالفند.

دیرگاه سه شنبه اول اکتبر ـ روز اول تعطیلی دولت ـ مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت در آن با جمهوری خواهان است، لایحه ای را تصویب کرد که بر مبنای آن، بودجه مورد نیاز برای فعالیت پارک ها، موزه ها و شماری از مراکز خدمات عمومی در پایتخت آمریکا تامین می شود.

این لایحه اما، توسط سنای آمریکا که اکثریت در آن با دموکرات هاست، رد شد. گفتنی است که کاخ سفید اعلام کرد که حتی اگر این لایحه از تصویب سنا بگذرد، رئیس جمهوری آن را وتو خواهد کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، عصر سه شنبه گفت که تلاش برای تصویب بخشی از بودجه دولت و فعال نگاه داشتن قسمت هایی از دولت فدرال، حاکی از جدی نبودن جمهوری خواهان برای رسیدن به راه حلی روشن در این خصوص است.

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا، از تلاش جمهوری خواهان برای تصویب بودجه مراکزی چون پارک ها انتقاد کرد و این اقدام آنها را به «آزاد کردن گروگانان، اما یکی یکی» تشبیه کرد. خانم پلوسی گفت که جمهوری خواهان به جای اهمیت دادن به برنامه هایی که خوراک کودکان را تامین می کنند، به فکر بازگشایی پارک ها هستند.
XS
SM
MD
LG