لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

نشست خبری رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل؛ اجازه هسته ای شدن ایران را نمی دهیم


Trump US Israel Benjamin Netanyahu Donald Trump
Trump US Israel Benjamin Netanyahu Donald Trump

رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری با نخست وزیر اسرائیل گفت که هر کاری که بتوانیم می کنیم که ایران نتواند اسرائیل را تهدید کند.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۲۷ بهمن در کاخ سفید با بنیامین نتانیاهو در کنفرانس خبری شرکت کرد.

آقای ترامپ در سخنانی به توافق هسته ای ایران اشاره کرد و گفت همانطور که در گذشته گفته ام، این یک توافق بسیار بسیار بد است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: ما دو هفته پیش تحریم های جدیدی را صادر کردیم برای اینکه بتوانیم همکاری و کمک به اسرائیل داشته باشیم بخاطر اینکه ما برای دفاع از اسرائیل هر کاری می کنیم.

ترامپ افزود: تحریم ها یک هدف مهم دارد، اینکه ایران هرگز، هرگز به سلاح اتمی نرسد.

این نشست خبری کامل را اینجا ببینید:

ترامپ: خواستار عقب نشینی اسرائیل از شهرک سازی شد

در بخشی از این کنفرانس خبری، رئیس جمهوری آمریکا از نخست وزیر اسرائیل خواست از طرح شهرک سازی در سرزمین های فلسطینی عقب نشینی کند.

آقای ترامپ که ابتدا گفت هرگونه اقدام یک جانبه علیه اسرائیل را رد می کند، گفت با نخست وزیر اسرائیل مذاکراتی داشته که این کشور شهرک سازی را فعلا متوقف کند.

وی گفت، نتانیاهو اهل مذاکره است و بهتر است برای مدتی این اقدام را متوقف کند.

شهرک سازی اسرائیل در ماههای اخیر مناقشه برانگیز شد. در ماه پایانی دولت اوباما، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای تصویب کرد که اسرائیل را از ادامه شهرک سازی منع می کرد. دولت اوباما این قطعنامه را وتو نکرد تا تصویب شود. این اقدام با اعتراض اسرائیل بر جمهوریخواهان در آمریکا مواجه شد.

روز چهارشنبه دونالد ترامپ در نشست خبری خود گفت با اسرائیل در این مورد مذاکره می کند.

شرط اسرایئل برای راه حل دو کشوری

در بخش از این نشست خبری، بنیامین نتانیاهو درباره راه حل دو کشور صحبت کرد. او گفت از سالها پیش دو شرط اسرائیل برای این راه حل را مطرح کرده است اما فلسطینی ها مخالف اند.

وی گفت: شرط اول ما این است که فلسطینی ها کشور یهودی اسرائیل را به رسمیت بشناسند و از آموزش کودکان شان برای نابودی ما دست بردارند.

نتانیاهو افزود: شرط دوم ما، کنترل بخش غربی رود اردن است که این باعث می شود مانع حضور تروریست های افراطی در همسایگی مان شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG