لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

سفر نخست وزیر سوئد به تهران؛ خامنه‌ای از عمل نکردن کشورهای اروپایی به توافقات با ایران گلایه کرد


دیدار نخست وزیر سوئد و رئیس جمهوری ایران کاخ سعدآباد در تهران
دیدار نخست وزیر سوئد و رئیس جمهوری ایران کاخ سعدآباد در تهران

استفان لوفون، نخست وزیر سوئد که به همراه هیاتی به تهران سفر کرده است، با رئیس جمهوری، رهبر جمهوری اسلامی و رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

آقای لوفون روز شنبه ۲۳ بهمن، به همراه مدیران ۴۰ شرکت تجاری و تعدادی از اعضای دولت سوئد وارد تهران شد و با حسن روحانی دیدار کرد.

به گزارش ایرنا، در پی این دیدار که در نخستین سفر رسمی نخست وزیر سوئد به ایران پس از انقلاب اسلامی صورت گرفت، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت که دو کشور ظرفیت‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط بین دو کشور به ویژه در زمینه حمل نقل، محیط زیست، فناوری اطلاعات و ارتباطات، معدن و صنعت وجود دارد.

آقای روحانی گفت: «اراده دو کشور بر این است که روابط به قبل از تحریم برگردد و بتوانیم از ظرفیت های اقتصادی استفاده کنیم به خصوص در زمینه روابط بانکی و تضمین صادرات روابط نزدیک تری پیدا کنیم.»

او گفت که ایران معتقد است اتحادیه اروپا باید در شرایط پس از برجام از شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی حمایت کامل کند تا از این فضا برای منافع مشترک استفاده شود.

آقای لوفون نیز گفت که گفت در جلسه هیات‌های عالی دو کشور درباره مسائل منطقه‌ای، حقوق بشر، سوریه و روابط ایران و بازیگران منطقه همچون عربستان سعودی مذاکره شد. به گفته او مذاکراتی نیز درباره تجارت و روابط نزدیک بین شرکت‌های دو کشور مذاکراتی صورت گرفت.

گلایه آیت الله خامنه ای از کشورهای اروپایی

نخست وزیر سوئد عصر روز شنبه با آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار کرد.

رهبر جمهوری اسلامی در ایران دیدار گفت که طی یک سال و نیم گذشته مقامات بسیاری از کشورهای اروپایی به تهران سفر کرده اند اما در ادامه به توافقات خود با ایران عمل نکرده اند.

رهبر جمهوری اسلامی گفت که به نظر او نخست وزیر سوئد «اهل اقدام و عمل» است و انتظار دارد که تلاش کند تا توافقات با ایران صرفا بر روی کاغذ باقی نماند.

در جریان سفر هیات عالی دولت سوئد و مدیران شرکت‌های سوئدی به تهران، یادداشت‌های تفاهم همکاری در زمینه‌های فناوری، علوم تحقیقات، امور جاده‌ای، ارتباطات و فناوری اطلاعات و امور زنان و خانواده میان مقامات دو کشور امضا شد.

بیشتر مقامات سوئدی سفر کرده به تهران را زنان تشکیل می دهند.
بیشتر مقامات سوئدی سفر کرده به تهران را زنان تشکیل می دهند.

مدیران شرکت‌های اسکانیا، ولوو، الکتا، اریکسون، بانک دانسکه، آژانس انرژی سوئد، اداره پست و ارتباطات، اتحادیه صنعت و فلزکاران، و آژانس حفاظت از محیط زیست از جمله مدیرانی هستند که به همراه نخست وزیر سوئد به ایران سفر کردند.

در ادامه برنامه سفر هیات دولتی و تجاری سوئد به تهران، روز شنبه دفتر نمایندگی شورای تجارت سوئد در تهران راه اندازی شد.

ایلوا بری، رئیس شورای تجاری سوئد با اعلام این خبر گفت: «راه اندازی دفتر شورای تجارت سوئد که در ۵۰ کشور دنیا نمایندگی دارد، فرصت شناخت بیشتر فعالان اقتصادی ۲ کشور و سرمایه‌گذاری در طرح های زیرساختی را فراهم می کند.»

ایران و کشورهای اروپایی در پی توافق هسته‌ای و اجرای برجام تلاش می کنند تا روابط خود را به ویژه در حوزه تجارت بازسازی کنند. روابط اقتصادی ایران و بیشتر کشورهای اروپایی به دنبال تحریم‌های شدید بین المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران، به شدت کاهش یافته بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG