لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

پنج قدرت غربی خطاب به اسد، ایران، و روسیه: حملات بی‌رحمانه به مردم سوریه را متوقف کنید


ولادیمیر پوتین و بشار اسد (آرشیو)
ولادیمیر پوتین و بشار اسد (آرشیو)

ایالات متحده آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، و ایتالیا روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک، یازدهمین سالگرد قیام «شجاعانه» و «مسالمت‌جویانه» مردم سوریه برای کسب «آزادی» را گرامی داشتند.

آنها در بیانیه خود گفته‌اند پس از ١١ سال مرگ و رنج، وقت آن رسیده که حکومت اسد و حامیانش، یعنی «روسیه و ایران به حمله بی‌رحمانه خود علیه مردم سوریه پایان دهند.»

این پنج قدرت غربی در ادامه با اشاره به همزمانی یازدهمین سالگرد قیام مردم سوریه علیه بشار اسد با تهاجم روسیه به اوکراین، نقش مسکو در هر دو جنگ را «بی‌رحمانه» و «مخرب» خوانده‌اند.

آنها ضمن اشاره به وضعیت اسف‌بار میلیون‌ها آواره سوریه‌ای در داخل و خارج این کشور و تاکید بر تداوم حمایت خود از قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت اعلام کرده‌اند تا زمان حصول پیشرفتی «غیرقابل بازگشت» به سوی راه‌حلی سیاسی روابطشان با اسد را عادی نمی‌کنند، از تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط با «رژیم» اسد حمایت نمی‌کنند، و تحریم‌ها علیه دولت سوریه را برنمی‌چینند.

قدرت‌های غربی در بخش دیگری از بیانیه خود، با اشاره به محکومیت دولت بشار اسد به استفاده از سلاح شیمیایی، خواهان محاکمه مرتکبان این جنایت و دیگر جنایت‌های دیگر در سوریه شده‌اند.

XS
SM
MD
LG