لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

روسیه با ارسال جنگنده و بمب‌افکن به سوریه تمرین نظامی برگزار می‌کند


تصویری از یک جنگنده میگ-٣١کی نیروی هوایی روسیه در حال حمل موشک مافوق صوت کینژال بر فراز آسمان مسکو، روسیه. ٩ مه ٢٠١٨.
تصویری از یک جنگنده میگ-٣١کی نیروی هوایی روسیه در حال حمل موشک مافوق صوت کینژال بر فراز آسمان مسکو، روسیه. ٩ مه ٢٠١٨.

مسکو جنگنده‌های میگ-۳۱کی با موشک‌های مافوق صوت کینژال و بمب‌افکن‌های راهبردی توپولف تو-۲۲ام را برای تمرینات نظامی دریایی به سوریه فرستاده است.

وزارت دفاع روسیه می‌گوید قرار است جنگنده‌های اعزامی آن کشور به پایگاه هوایی حمیمم، در مانورهای نظامی در شرق مدیترانه شرکت کنند.

مسکو ٢٠ ژانویه اعلام کرد نیروی دریایی این کشور مجموعه‌ای از رزمایش‌ها را با حضور ناوگان‌هایش از اقیانوس آرام تا اقیانوس اطلس و مشارکت ١٠ هزار سرباز، ۱۴۰ کشتی جنگی و ده‌ها هواپیما برگزار خواهد کرد.

روسیه متحد بشار اسد در جنگ داخلی سوریه بوده و علاوه بر پایگاه هوایی حمیمم، کنترل تاسیسات دریایی بندر طرطوس را نیز در اختیار دارد.

یک تحلیل‌گر مسائل نظامی به خبرگزاری رویترز گفته است روسیه سال گذشته و پس از گسترش باند پایگاه حمیمم، برای نخستین بار اقدام به ارسال جنگنده‌ها و موشک کینژال به سوریه کرد.

به گفته وی، ارسال این تسلیحات نظامی حاکی از حضور فزاینده روسیه در خاورمیانه و توانایی‌اش برای انجام عملیات در مناطق مختلف و همچنین نمایش قدرت است.

رسانه‌های روس می‌گویند موشک کینژال که پوتین در مارس ۲۰۱۸ از آن رونمایی کرد می‌تواند به اهدافی در فاصله ۲هزار کیلومتری برسد.

XS
SM
MD
LG