لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

واکنش‌ها به بحران اوکراین؛ ایران ناتو و آمریکا را مقصر دانست، سوریه از روسیه حمایت کرد


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تحولات اخیر در اوکراین، ضمن خودداری از انتقاد از اقدام روسیه در نقض تمامیت ارضی و حق حاکمیت ملی اوکراین اعلام کرد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با «محوریت آمریکا» شرایط فعلی در منطقه «پیچیده‌تر کرده‌ است.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، یک روز پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، استقلال دو منطقه دونتسک و لوهانسک در اوکراین را به رسمیت شناخت، گفت جمهوری اسلامی ایران تمام طرف‌ها را به خویشتنداری دعوت می‌کند.

او در بیانیه‌ای گفت: «متاسفانه مداخلات و اقدامات تحریک آمیز ناتو با محوریت آمریکا شرایط را در این منطقه پیچیده تر کرده است.»

خطیب‌زاده در این بیانیه توضیح نداد که چگونه اقدامات ناتو در حمایت از تمامیت ارضی اوکراین باعث شد که پوتین دستور اعزام نیروهای روسیه به دو منطقه اوکراین را که در کنترل جدایی‌طلبان شورشی است، بدهد.

واکنش سوریه

تلویزیون دولتی سوریه نیز روز سه شنبه ۳ اسفند، به نقل از فیصل مقداد، وزیر امور خارجه این کشور، گفت دمشق از تصمیم روسیه برای به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه جدا شده در شرق اوکراین حمایت می‌کند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه خود برای تثبیت کنترل دولت بر مناطق مختلف سوریه به کمک‌های نظامی روسیه و ایران وابسته بوده است. وزیر خارجه سوریه، غرب را متهم کرد که همان کاری را با روسیه می‌کند که علیه سوریه انجام داده است. روسیه در سوریه پایگاه نظامی دارد.

واکنش ترکیه

آنکارا روز سه شنبه به رسمیت شناختن جدایی طلبان اوکراین از سوی روسیه را نقض غیرقابل قبول تمامیت ارضی اوکراین خواند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، که کشورش از روسیه گاز وارد می‌کند، از طرف‌ها خواست به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند. ترکیه در عین حال، از اعمال تحریم‌ها علیه روسیه حمایت نکرد.

به گزارش رویترز، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تحریم‌ها علیه روسیه را «بی‌فایده» خواند.

کشورهای غربی یک رشته تحریم‌های اولیه را علیه روسیه و در واکنش به نقض تمامیت ارضی اوکراین اعمال کرده‌اند که مهمترین آنها توقف پروژه انتقال گاز از روسیه از طریق خط لوله نورداتسریم-۲ به آلمان است.

XS
SM
MD
LG