لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

تصمیم فرانسه و آمریکا برای فشار بیشتر بر برنامه موشکی ایران؛ شاید تحریم جدید


وزرای خارجه فرانسه و آمریکا در کنفرانس مشترک ۸ دسامبر در پاریس
وزرای خارجه فرانسه و آمریکا در کنفرانس مشترک ۸ دسامبر در پاریس

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه از افزایش فشارهای آمریکا و فرانسه بر ایران در زمینه برنامه موشک بالیستیکی آن کشور خبر داده و به گزارش خبرگزاری رویترز، او تاکید کرده است که بخشی از این فشارها می تواند اعمال تحریمهای تازه بر ایران باشد.

آقای لودریان که به تازگی به واشنگتن سفر کرد، در دیدار با رکس تیلرسون همتای آمریکائی، اچ آر مک مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید و جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، مسائل ایران را بررسی با آنها مطرح کرد. وزیر خارجه فرانسه، ایران را به آنچه «سودای سلطه» ایران در منطقه خاورمیانه نامید، متهم کرده است.

ایالات متحده آمریکا ایران را به نقض برجام از طریق آزمایش موشکی متهم می کند. دولت ترامپ می گوید براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. در یکسال اخیر ایران چند آزمایش موشکی داشته است. جمهوری اسلامی ایران می گوید برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی دارد اما نمونه هایی از موشک و تجهیزات مربوطه ساخت ایران در اختیار برخی گروه ها از جمله حوثی های یمن و حزب الله لبنان مشاهده شده است.

در هفته های اخیر، رئیس جمهوری فرانسه به کارزار دولت ترامپ در مخالفت با برنامه موشکی ایران پیوسته است. تهران روز یکشنبه با انتقاد از سخت شدن موضع امانوئل ماکرون درباره ایران اعلام کرد «پیروی کورکورانه ماکرون از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به اعتبار بین المللی فرانسه آسیب می رساند.»

لودریان که بزودی از تهران دیدار می کند، به خبرنگاران در واشنگتن گفت سوداهای سلطه طلبانه ایران در منطقه، یک مورد اضطرار ی است و به روند صلح در سوریه و عراق آسیب می رساند. به همین سبب در دیدار با مقامهای دولت ایران، مواضع روشن پاریس را به صراحت با آنها در میان خواهد گذاشت.

وزیر خارجه فرانسه می افزاید ما فشارها بر ایران را آنقدر ادامه خواهیم داد تا آن کشور از سیاست افزایش قابلیت موشکی بالیستیکی دست بردارد.

امانوئل ماکرون برخلاف دونالد ترامپ، از برجام قویا حمایت می کند.

لودریان هم گفته است در پی گفتگو با مقامهای آمریکا متوجه شده است که واشنگتن پیام متحدان اروپائی در زمینه اهمیت حفظ برجام را گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG