لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

وزارت بازرگانی ایالات متحده «سرمایه‌گذاری آمریکایی» برای تولید «نیمه‌هادی‌ها» در چین را ممنوع کرد


وزارت بازرگانی ایالات متحده، روز جمعه ۳۱ شهریور با صدور قوانین بازدارنده، دریافت‌کنندگان بودجه تولید «نیمه‌هاد‌ی‌ها» را از سرمایه‌گذاری در برخی کشورهای خارجی «نگران کننده» مانند چین و روسیه منع کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقررات همچنین دریافت‌کنندگان بودجه و تولیدکنندگان نیمه‌رساناها را در زمینه مشارکت در تحقیقات مشترک یا تلاش‌ برای صدور مجوز فناوری با نهادهای خارجی مورد نظر، محدود می‌کند.

این مقررات در حالی وضع شده است که دولت بایدن ۳۹ میلیارد دلار یارانه، برای تولید نیمه هادی‌ها در نظر گرفته و براساس قانون «تراشه‌ها و علم» ۵۲.۷ میلیارد دلار برای تولید نیمه‌رساناها و تحقیق و توسعه نیروی کار در این زمینه در ایالات متحده بودجه تعیین شده است.

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا، گفت:«این مقررات سخت‌گیرانه برای آن است که مطمئن شویم حتی یک پنی از این بودجه‌ها به چین نمی‌رسد تا این کشور با سرمایه آمریکایی، در زمینه تولید نیمه‌هادی‌ها از ایالات متحده پیشی بگیرد.»

براساس قوانین ابلاغ شده، گسترش مواد و ظرفیت تولید نیمه‌هادی برای تاسیسات پیشرفته در کشورهای خارجی به مدت ۱۰ سال ممنوع است، دریافت‌کنندگان بودجه دولتی حق ندارند ظرفیت خطوط تولید را که منجر به افزایش ظرفیت تولید یک مرکز بیش از ۱۰ درصد می‌شود، توسعه دهند و همچنین برخی از نیمه‌رساناها برای امنیت ملی طبقه‌بندی می‌شوند که محدودیت‌های شدیدتری در مورد آنها اعمال خواهد شد.

نیمه‌هادی‌ها موادی هستند که رسانایی آن‌ها بین رسانایی هادی‌ها (اغلب فلزات) و غیرهادی‌ها یا عایق‌ها (مانند سرامیک‌ها) است. نیمه‌هادی‌ها می‌توانند ترکیباتی مانند گالیم آرسنید یا عناصر خالص مانند ژرمانیوم یا سیلیکون باشند.

نیمه هادی‌ها کاربرد زیادی در وسایل الکترونیکی، از جمله پردازش اطلاعات، انتقال داده‌ها، ایجاد و ارسال سیگنال‌ها دارند. این عناصر همچنین در صنایعی مانند جنگ‌افزارها، هنر، صنایع دارویی و ارتباطات جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG