لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۱

آمریکا به اروپایی‌ها هشدار داد ادامه مناقشه تجاری کنونی به نفع آنها نیست


نمایی از مقر سازمان تجارت جهانی در شهر ژنو سوئیس - آرشیو
نمایی از مقر سازمان تجارت جهانی در شهر ژنو سوئیس - آرشیو

ایالات متحده روز دوشنبه از دولت‌های عضو اتحادیه اروپا خواست این مسئله را در نظر بگیرند که ادامه مناقشه تجاری کنونی با واشنگتن بر سر تعرفه فولاد و آلومینیوم واقعا به نفع آن اتحادیه خواهد بود یا خیر.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نماینده آمریکا در سازمان تجارت جهانی در نشست بررسی اختلافات تجاری گفت: «از کشورهای اروپایی می‌خواهیم منافع جامع‌‌تر اقتصادی، سیاسی و امنیتی خود را در نظر بگیرند.»

دنیس شِی در سخنانی در این نشست ماهانه، که در مقر این نهاد تجاری بین المللی در شهر ژنو سوئیس برگزار شد، همچنین ابراز امیدواری کرد که اختلاف مشابه ایالات متحده با کانادا و مکزیک نیز حل و فصل شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده که معتقد است توافق‌های تجاری بین کشورش و برخی کشورهای دیگر «منصفانه» نیست و از آمریکا سوءاستفاده می‌شود، می‌گوید برای اصلاح این توافق‌ها باید دوباره مذاکره کرد.

پرزیدنت ترامپ خواستار گفت‌وگو با اتحادیه اروپا در همین زمینه شده بود، اما وقتی مذاکرات به نتیجه نرسید، تعرفه ۲۵ درصدی بر فولاد و ۱۰ درصدی بر آلومینیوم وارداتی از آن بلوک اروپایی را از اول ژوئن امسال اجرایی کرد.

دولت ایالات متحده تعرفه واردات فلزات از دیگر کشورها را نیز افزایش داده است؛ از این رو چین، نروژ، روسیه و ترکیه نیز مانند اتحادیه اروپا شکایت خود را از این اقدام واشنگتن به سازمان تجارت جهانی ارجاع داده‌اند.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که تدابیر اتخاذ شده دولت او در حوزه تجارت خارجی، در راستای حفاظت از منافع امنیت ملی ایالات متحده است، تاکید می‌کند که دوران امتیازگیری از آمریکا به پایان رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG