لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

وزیر بازرگانی آمریکا در کمیته سنا: واشنگتن خواهان جنگ تجاری نیست


ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا در کمیته امور مالی مجلس سنا - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۸
ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا در کمیته امور مالی مجلس سنا - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۸

ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا ‎روز چهارشنبه در برابر کمیته امور مالی مجلس سنا درباره مناسبات تجاری و برقراری تعرفه ها و درگیری های ناشی از آن میان ایالات متحده آمریکا و چین و برخی متحدان اصلی ایالات متحده شهادت داد.

آقای راس گفت ایالات متحده خواهان جنگ تجاری نیست و گمان نمی کند چینی ها هم خواهان آن باشند. به گفته او، نظر رئیس جمهوری این است که آمریکا جنگ تجاری را سال ها پیش باخته است و این تلاشی برای بهبود وضع غیر رضایتبخش موجود است.

دولت آمریکا علاوه بر تعرفه هایی که بر واردات از چین وضع کرده است، تعرفه هایی نیز بر فولاد و آلومینوم وارداتی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی برقرار کرده که اتحادیه اروپا نیز در تلافی، از روز جمعه، تعرفه هایی بر برخی از واردات آمریکا اعمال می کند.

دولت آمریکا تهدید کرده است تعرفه هایی نیز بر دیگر کالاهای اروپایی از جمله خودرو برقرار می کند.

واکنش سناتورها به سخنان آقای راس توام با شک و تردید و گاهی همراه با کنایه بود.

سناتو اورین هَچ رئیس جمهوریخواه کمیته امور مالی به وزیر بازرگانی گفت، آقای وزیر، خودرو یک قوطی سوپ نیست. این تعرفه ها از امنیت ملی ایالات متحده حمایت نمی کند، بلکه به تولیدات آمریکا لطمه می زند، به اقتصاد ما لطمه می زند، به مصرف کننده آمریکایی لطمه می زند و روابط ما را با متحدان قدیمی مان مختل می کند.

سناتور جمهوریخواه چاک گرسلی از آیوا نیز به وزیر بازرگانی گفت، به نظر من می رسد ما دولتی داریم با اقتصاد «مرکانتلیستی» (سوداگرانه)، به جای اقتصاد بر اساس بازار آزاد.

آقای راس به سناتورها گفت از سیاست پرزیدنت ترامپ در زمینه تجارت خارجی حمایت می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG