لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۱

مایک پنس: پرزیدنت ترامپ در حال بررسی انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم است


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و مایک پنس معاون او در کاخ سفید - آرشیو
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و مایک پنس معاون او در کاخ سفید - آرشیو

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه گفت پرزیدنت دونالد ترامپ فعالانه در حال بررسی این موضوع است که در «چه زمان و به چه صورت» سفارت آمریکا در اسرائیل به اورشلیم منتقل شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای پنس این مطلب را در مراسمی در دفتر نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل متحد به مناسبت هفتادمین سالگرد رأی این نهاد بین المللی برای تاسیس یک کشور مستقل یهودی بیان کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کارزار انتخاباتی سال گذشته خود وعده انتقال سفارت آمریکا را از تل آویو به اورشلیم داده بود. واشنگتن مانند بسیاری کشورها هنوز اورشلیم را پایتخت اسرائیل نمی‌شناسد.

سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که اورشلیم یک شهر بین المللی باقی بماند؛ اما پس از اعلام موجودیت اسراییل در سال ۱۹۴۸ اسرائیلیها کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی آن را در اختیار گرفتند.

اسراییل در جنگ سال ۱۹۶۷ با اعراب کنترل شرق اورشلیم را نیز در دست گرفت و در این مدت همواره آن شهر را، که هم برای یهودیان، هم مسیحیان و هم مسلمانان مقدس است، پایتخت ابدی خود اعلام کرده است.

با این حال، دولت آمریکا هنوز درباره انتقال سفارتخانه خود به اورشلیم تصمیم نگرفته و کارشناسان معتقد هستند که ملاحظات مربوط به مذاکرات صلح خاور میانه، میان اسرائیل و فلسطینیها، دلیل عمده این امر است.

پرزیدنت ترامپ در ماه ژوئن فرمان تمدید تعلیق مصوبه ۱۹۹۵ کنگره برای انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را امضا کرد و مشخص نیست اوایل دسامبر، که مهلت این تعلیق موقت به پایان می‌رسد، آیا بار دیگر تعلیق می‌کند یا خیر.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG