لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

اوباما ادعای ترامپ در مورد احتمال تقلب در انتخابات را رد کرد


کنفرانس خبری باراک اوباما در وزارت دفاع آمریکا.
کنفرانس خبری باراک اوباما در وزارت دفاع آمریکا.

۹۶ روز مانده به انتخابات آمریکا، باراک اوباما در کنفرانس خبری خود بار دیگر تاکید کرد دونالد ترامپ فرد مناسب تصدی ریاست جمهوری آمریکا نیست، اما دولت براساس قانون، از ارائه گزارش های محرمانه به او دریغ نخواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا که بعد از دیدار با اعضای شورای امنیت ملی در وزارت دفاع با خبرنگاران درباره مبارزه با داعش سخن می گفت، ادعای آقای ترامپ مبنی بر احتمال بروز تقلب در انتخابات را قویا تکذیب کرد.

آقای اوباما گفت: "البته که در انتخابات تقلبی رخ نخواهد داد. منظورش چیست؟ دولت فدرال که مجری انتخابات نیست. ایالتها و شهرها در سراسر آمریکا مجریان انتخابات هستند، آنها مسوول نحوه برگزاری انتخابات و صندوقهای رای هستند... ادعای مضحکی است، منطقی نیست و گمان نمی کنم که کسی آنرا جدی بگیرد."

آقای ترامپ، روز دوشنبه در کارزار تبلیغاتی در شهر کلمبوس در ایالت اهایو، از احتمال تقلب در انتخابات ابراز نگرانی کرده بود.

او گفته بود: "من ترس آن را دارم که در انتخابات تقلب صورت گیرد. صادقانه بگویم. فقط پیروزی با اکثریت قاطع در انتخابات مقدماتی من را نجات داد."

اظهارات جنجالی ترامپ

سخنان اخیر ترامپ که مدعی بود هواپیمای انتقال پول به ایران را دیده، موجب شد برخی رسانه های آمریکایی ادعا کنند ترامپ اطلاعات محرمانه ای را فاش کرده است. بر اساس رویه چند دهه اخیر، نامزدهای نهایی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در چند ماه منتهی به انتخابات در جریان جزئیات امنیتی آمریکا قرار می گیرند.

پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه در کنفرانس خبری گفت که طبق قانون گزارشات محرمانه در اختیار نامزدان احزاب برای احراز ریاست جمهوری قرار خواهد گرفت و آقای ترامپ از این قاعده مستثنی نخواهد بود، اما هشدار داد که محتوای آن باید محرمانه بماند.

اوباما گفت: "به نامزدها گفته شده که محتوی این گزارشات محرمانه است. اگر بنا دارند که رییس جمهوری کشور شوند، باید بمانند یک رییس جمهوری عمل کنند، یعنی این که قابلیت دریافت گزارشات محرمانه بدون درز مطالب آن را داشته باشند."

از سوی دیگر هیلاری کلینتون رقیب دونالد ترامپ که از حمایت پرزیدنت اوباما برخوردار است، روز گذشته در یک گردهمایی تبلیغاتی، بار دیگر خود را "نجات دهنده" صاحبان مشاغل کوچک عنوان کرد.

وزیر خارجه پیشین، گفت آدرس کارگاه های کوچک را در سایت خود قرار داده تا میلیاردر نیویورکی به بهانه نبود این کارگاه ها، تولید برند خود را در خارج کشور نَبَرد.

در این گردهمایی انتخاباتی که در شهر لاس وگاس ایالت نوادا برگزار شد، خانم کلینتون با گروهی از حامیان حقوق حیوانات که پلاکاردی با مضمون "آسیب رساندن به حیوانات نشانه ترقی خواهی نیست" در دست داشتند مواجه شد.

خانم کلینتون گفت: "ظاهرا این افراد در اعتراض به ترامپ و فرزندانش که تعداد زیادی حیوان شکار کردند، به اینجا آمدند."

برپایه میانگین نتایج تازه ترین نظرسنجی های رسانه ها و دیگر نهادهای افکارسنجی که بین دهم تا سیزدهم مرداد ماه انجام گرفته، خانم کلینتون با حدود هفت درصد، از رقیبش آقای ترامپ جلوتر است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG