لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

نتایج انتخاباتی در سه ایالت آمریکا: کروز و سندرز، کلینتون و ترامپ را به چالش گرفتند


از راست: تد کروز، برنی سندرز، هیلاری کیلنتون و دونالد ترامپ.
از راست: تد کروز، برنی سندرز، هیلاری کیلنتون و دونالد ترامپ.

در رای گیری های درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روز سه شنبه که در چند ایالت این کشور برگزار شد، هیلاری کلینتون از حزب دمکرات و دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه از رسیدن به پیروزی کامل بازماندند.

در جبهه جمهوریخواهان، دونالد ترامپ، در ایالت آریزونا پیروز شد اما در ایالت یوتا، تد کروز، رقیب اصلی او در حزب به پیروزی قاطع رسید.

در رقابت های دمکرات ها، هیلاری کلینتون در ایالت آریزونا پیروز شد اما برنی سندرز، تنها رقیب او در این حزب، توانست در دو ایالت یوتا و آیداهو به پیروزی قاطع برسد.

سه شنبه شب، دونالد ترامپ با پیروزی در آریزونا ۵۸ رای ایالتی کسب کرد و تد کروز، ۴۰ رای ایالتی بدست آورد. از سوی دیگر، هیلاری کلینتون ۵۱ رای ایالتی و برنی سندرز در مجموع ۵۷ رای ایالتی بدست آورد.

به این ترتیب، مجموع آراء ایالتی دونالد ترامپ به ۷۳۸ رای و مجموع آراء ایالتی تد کروز به ۴۶۳ رای رسید. جان کیسیک، نفر سوم حزب جمهوریخواه روز سه شنبه آراء ایالتی بدست نیاورد و مجموع آراء ایالتی او در ۱۴۳ رای باقی ماند. نامزد نهایی حزب جمهوریخواه در نظام انتخاباتی این حزب، به کسب ۱۲۳۷ رای ایالتی نیاز دارد.

تد کروز و جان کیسیک، سعی دارند که آراء دونالد ترامپ به حد ۱۲۳۷ رای ایالتی نرسد تا دست حزب جمهوریخواه برای انتخاب نامزد دیگری در کنوانسیون ماه ژوئیه این حزب، باز باشد.

در جبهه دمکرات ها، هیلاری کلینتون ۱۲۱۴ رای ایالتی دارد و برنی سندرز، ۹۰۱ رای ایالتی. نامزد نهایی حزب دموکرات در نظام انتخاباتی این حزب، به کسب ۲۳۸۳ رای ایالتی نیاز دارد.

در همین حال، تد کروز که روز سه شنبه اظهاراتی جنجالی در مورد مسلمانان داشت، از حمایت جب بوش، فرماندار سابق ایالت فلوریدا برخوردار شد که پیشتر از سخنان دونالد ترامپ در مورد مسلمانان و ممنوع کردن ورود آنها به آمریکا انتقاد کرده بود.

نامزدهای انتخاباتی بمب گذاری های بروکسل را محکوم و بر لزوم مبارزه با ترورسیم تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG