لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۷

دقت نظر داوطلبان انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا زیر ذره‌بین ناظران تیزبین


کارشناسانی که تخصصشان راستی آزمایی نکات سیاسی است، برخی ادعاهای مطرح شده توسط رقبای انتخاباتی آمریکا در تازه ترین مناظره داوطلبان حزب دموکرات را زیر سوال برده اند.

نشریات واشنگتن پست، نیویورک تایمز، پولیتیکو و پولیتیفکت گفته اند شاهدی بر ادعای هیلاری کلینتون، داوطلب پیشتاز حزب دموکرات برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، درباره استفاده از ویدئوهای دونالد ترامپ توسط گروه اسلامگرای داعش وجود ندارد.

خانم کلینتون شنبه شب در مناظره داوطلبان حزب دموکرات گفت، داعش برای جذب جهادیون افراطی، ویدئوهای دونالد ترامپ کاندیدای جنجالی جمهوریخواهان و غول املاک و مستغلات آمریکا را که اسلام و مسملمانان را تحقیر می کند، به نمایش می گذارند.

واشنگتن پست گفت اظهارات ضداسلامی ترامپ توسط اعضای داعش در رسانه های اجتماعی مورد استناد قرار گرفته، اما هیچ ویدئویی به نمایش گذاشته نشده است.

ترامپ درباره این ادعای کلینتون به شبکه خبری ای.بی.سی گفت "او این را از خودش درآورد."

کمک های مالی به کمپین

پولیتیکو همچنین ادعاهای کلینتون مبنی بر این که تنها سه درصد کمک های مالی کمپینش از ثروتمندان "در حوزه امور مالی و سرمایه گذاری" می آید را رد کرد و گفت این رقم حدود دو برابر است، و از جمله شامل پولی است که مستقیما به شخص هیلاری کلینتون، یا گروه مستقلی که از او حمایت می کند، واریز می شود.

داعش و اقتصاد، محور بحث های آخرین مناظره نامزدهای دمکرات
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

​پولیتیکو گفت یکی از رقبای دموکرات خانم کلینتون، مارتین اومالی فرماندار سابق مریلند، در اظهاراتش درباره مشکلات آمریکا در عراق و سوریه دچار اشتباه شد، وقتی که گفت: "ما در عراق و سوریه خودمان را درگیر ساقط کردن دیکتاتورها کرده ایم، بدون آن که بدانیم بعداً چه خواهد شد."

این نشریه که اخبار سیاسی آمریکا را پوشش می دهد افزود، نظر فوق درباره عراق و سقوط صدام حسین "قطعا درست است" اما درباره سوریه "کاملا برعکس است،" چرا که بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور با اوج گیری و ادامه جنگ داخلی همچنان بر مسند قدرت است.

واشنگتن پست از سوی دیگر دقت ادعای سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت را زیر سوال برد، آنجا که گفت در آمریکا برابر هر یک دلاری که مردان بدست می آورند، زنان برای همان کار ۷۹ سنت دستمزد می گیرند.

واشنگتن پست می گوید ۲۱ سنت مورد اختلاف بین دستمزد مردان و زنان، آنطور که سناتور سندرز گفته، وقتی دقیق است که در مقیاس سالانه باشد، اما وقتی که آن را در مقیاس هفتگی یا ساعتی در نظر بگیریم، اختلاف رقم کمتر می شود و در عین حال، مقایسه وقتی که به شرایط کار و زیست افراد برسد دشوارتر هم می شود؛ مثلا مواقعی که زنان به مرخصی زایمان می روند.

نظرسنجی های سیاسی در آمریکا نشان می دهد که هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین دولت باراک اوباما از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ از دیگر رقبای دموکراتش، یک سر و گردن جلوتر است.

در جبهه مقابل دونالد ترامپ، داوطلب جنجالی جمهوریخواهان نیز با اختلاف قابل توجه جلوتر از تد کروز، سناتور تکزاس و مارکو روبیو سناتور فلوریدا ایستاده است.

XS
SM
MD
LG