لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

لیندزی گرام از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری کناره گیری کرد


سناتور جمهوریخواه لیندزی گرام از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کناره گیری کرد.

سناتور گرام این تصمیم خود را روز دوشنبه و در پیامی ویدئویی اعلام کرد. او در این ویدئوی دو دقیقه ای گفت: "امروز فعالیت انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری را متوقف می کنم."

او همچنین گفت از آغاز کمپین انتخاباتی خود همواره تاکید کرده که برای شکست دادن داعش به بیست هزار سربازان و نیروهای زمینی نیاز است و هر کسی که خلاف این نظر را داشته باشد "برای فرماندهی کل قوای آمریکا آماده نیست."

خبر کناره گیری این سناتور جمهوریخواه از ایالت کارولینای جنوبی از رقابت های انتخاباتی را شبکه خبری سی.ان.ان پیش از رسانه های دیگر و در مصاحبه او اعلام کرد.

وی در نظرسنجی ها اقبال چندانی نیافت و در هیچ یک از مناظرات داوطلبان جمهوریخواه نامزدی انتخابات نتوانست بدرخشد.

لیندزی گرام امیدوار بود که تجربه اش در بخش امنیت ملی برای کمپین انتخاباتی اش مفید واقع شود.

یار مک‌کین

او متحد جان مک کین، سناتور جمهوریخواه از ایالت آریزونا، و عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا است. گراهام تنها نامزد جمهوریخوان است که از سوی مک کین مورد حمایت قرار گرفت اما حزب جمهوریخواه حمایت چندانی از او نکرد.

وی به سی ان ان گفت که پیش از کناره گیری از نامزدی، گراهام با سناتور مک کین مشورت کرده اما سناتور آریزونا به او گفته انصراف ندهد.

به نظر می رسد کناره گیری سناتور گراهام به دلیل نگرانی از کاهش اقبال او در ایالت کارولینای جنوبی باشد و همچنین بر آینده نامزدهای جمهوریخواه انتخابات تاثیر داشته باشد.

انتخابات داخل حزبی جمهوریخواهان بعد از ایالتهای آیوا و نیوهمپشایر در کارولینای جنوبی برگزار می شود و اگر لیندزی گراهام نمی توانست در ایالت خود موفق شود، این برای موقعیت او در مقام سناتور فعلی این ایالت مناسب نبود.

از سوی دیگر، در حالی آقای گراهام کناره گیری کرده که بخش قابل توجی از اسپانسرهای مالی جمهوری خواهان در ایالت کارولینای جنوبی تاکنون در انتخابات اعلام بیطرف بودند و از نامزد خاصی حمایت نکرده بودند.

کناره گیری گراهام موجب می شود که این حامیان مالی فضای جدیدی برای حضور داشته باشند و به نظر می رسد بر وزن نامزدهای باقیمانده حزب جمهوریخواه تاثیر بگذارد.

مقابل ترامپ

لیندزی گراهام هرچند هرگز در نظرسنجی ها بالا نبود اما او اولین نامزد حزب جمهوریخواه بود که در مقابل اظهارات ضد مسلمانان دانلد ترامپ ایستاد. او در یکی از مناظره ها، از کشورهای اسلامی دوست به خاطر اظهارات دونالد ترامپ عذر خواست. او گفت : "من متاسفم. او (ترامپ)‌ نماینده ما نیست."

ترامپ بعد از حمله خونبار در کالیفرنیا توسط یک زن و شوهر پاکستانی الاصل، خواستار اعمال مقرراتی برای منع ورود مسلمانان به آمریکا شده بود.

وی همچنین یکبار درباره توافق هسته ای ایران و حاکمان این کشور، از واژه "نازی های مذهبی" استفاده کرده بود.

گراهام یکبار هم در حاشیه بررسی توافق هسته ای ایران در کنگره آمریکا، در یک نشست در جمع قانونگذاران و هواداران حزب جمهوریخواه گفت "ایرانیان دروغگو هستند." این اظهارات او موجب انتقاد برخی ایرانیان از او شد.

XS
SM
MD
LG