لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

اقتصاد و داعش؛ محور مناظره رقبای دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ از حزب دمکرات شامگاه شنبه ۱۹ دسامبر در آخرین مناظره انتخاباتی خود در سال جاری میلادی، عمدتا بر اقتصاد آمریکا و چگونگی مبارزه با گروه خود خوانده دولت اسلامی موسوم به داعش تمرکز کردند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین و رقبای دمکراتش برنی سندرز سناتور ایالت ورمانت و مارتین اومالی فرماندار پیشین ایالت مریلند، بر سر مسائلی چون داعش و سوریه و موثرترین راه رشد اقتصادی و مهار آنچه که "حرص و طمع وال استریت" می خوانند، اختلاف نظر دارند اما نقطه اشتراک آن ها اظهاراتشان علیه دونالد ترامپ پیشتاز داوطلبان جمهوریخواه است.

خانم کلینتون شدیدترین انتقادها را علیه ترامپ ابراز کرد و او را بهترین جذب کننده نیرو برای داعش خواند. کلینتون خط اول جبهه دفاع علیه افراط گرایی را "جامعه آمریکایی های مسلمان" دانست و گفت: "باید با آن ها همکاری و از آن ها استقبال کنیم. من واقعا نگران عوام فریبی هستم که از سوی جمهوریخواهان ابراز می شود مخصوصا دونالد ترامپ پیام غلط برخورد تمدن ها را به مسلمانان آمریکا و جهان می فرستد که به نوعی توطئه غربی یا حتی جنگ با اسلام تلقی می شود. این پیام به افراط گرایی دامن می زند."

هیلاری کلینتون و برنی سندرز
هیلاری کلینتون و برنی سندرز

به نظر کلینتون آمریکا باید در شرایطی که خلاء رهبری وجود دارد ، نقش رهبری را داشته باشد.

داوطلبان دمکرات توافق دارند که آمریکا نباید برای شکست داعش نیروی زمینی اعزام کند اما بر سر تاکتیک ها و سرنوشت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، که مناطق وسیعی از آن کشور در اشغال داعش است، اختلاف نظر دارند.

داعش و اقتصاد، محور بحث های آخرین مناظره نامزدهای دمکرات
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

آقای سندرز در مناظره اخیر ضمن تایید اظهارات خانم کلینتون گفت خطر اصلی نه اسد بلکه داعش است: "البته اسد دیکتاتور مخوفی است اما ما باید سیاست خارجی خودمان و اولویت ها را تشخیص دهیم. خطر آنی اسد نیست که به آمریکا حمله می کند، داعش است."

آقای سندرز در تبلیغات انتخاباتی خود بارها اعلام کرده است شرکت های چند ملیتی و سرمایه گذاران بزرگ را مسئول مشکلات و بحران های اقتصادی می داند: "مدیران شرکت های بزرگ چند ملیتی ممکن است از هیلاری خوششان بیاید اما از من خوششان نمی آید و وال استریت مرا کمتر از هیلاری دوست دارد. "

​خانم کلینتون گفت اگراقتصاد آمریکا رشد نداشته باشد فرزندان ما آینده بدتری نسبت به گذشته خواهند داشت: "اگر ما رشد اقتصادی نداشته باشیم، مشکلات را تشخیص نداده ایم و بچه های ما همان فرصت هایی که ما داشتیم را نخواهند داشت."

آقای سندرز گفته است که محور برنامه اقتصادی او کمک به طبقه متوسط و آموزش دانشگاهی رایگان و نظام خدمات بهداشتی با یک نرخ واحد است.

به گزارش وبسایت مجله تایم داوطلبان جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به طرزی غیر معمول هنگام مناظره انتخاباتی حزب دمکرات ساکت بودند. واکنش های برخی از آن ها در توییتر تنها عبارت های پراکنده طنزآلود بود.

حامیان هیلاری کلینتون، برنی سندرز و مارتین اومالی در خارج از محل مناظره تجمع کردند
حامیان هیلاری کلینتون، برنی سندرز و مارتین اومالی در خارج از محل مناظره تجمع کردند

XS
SM
MD
LG