لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

احتمال مشارکت بالا در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در ایالت نیوهمپشایر


دونالد ترامپ داوطلب جمهوریخواه نامزدی انتخابات ریاست جمهوی آمریکا در میان طرفدارانش در شهر پلیموت ایالت نیوهمشایر - ۱۸ بهمن ۱۳۹۴
دونالد ترامپ داوطلب جمهوریخواه نامزدی انتخابات ریاست جمهوی آمریکا در میان طرفدارانش در شهر پلیموت ایالت نیوهمشایر - ۱۸ بهمن ۱۳۹۴

انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ آمریکا قرار است روز سه شنبه نهم فوریه در ایالت نیوهمپشایر برگزار شود.

هنوز داوطلبان بسیاری در حزب جمهوریخواه با هم رقابت می کنند، در حالی که فقط دو داوطلب نامزدی انتخابات از حزب دموکرات در انتخابات مقدماتی روز سه شنبه به مصاف هم می‌روند.

با توجه به رقابت‌های نزدیک بین داوطلبان نامزدی در دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، به علاوه علاقه تاریخی شهروندان این ایالت به امور سیاسی، احتمال می رود شمار زیادی به پای صندوق‌های رأی بروند. هرچند برخی هنوز تصمیم نگرفته‌اند.

سرمایه دار میلیاردر، دونالد ترامپ که موضعگیری های او درباره مهاجران و مسلمانان جنجال برانگیز بوده است، از این که پیشتاز نظرسنجی‌های پیش از این انتخابات است، راضی به نظر می آید. وی در انتخابات انجمن‌های حزبی در ایالت آیوا، دوم شد.

سناتور مارکو روبیو که قرار گرفتنش در مکان سوم انتخابات هفته گذشته ایالت آیوا، موجب تقویت روحیه در بین هوادارانش شد، با استفاده از این موج امیدوار است که نتیجه بهتری در نیوهمپشایر به دست آورد.

سناتور تد کروز که یکی از سرسخت ترین مخالفان سیاست‌های دولت باراک اوباما است و در انتخابات آیوا اول شد، امیدوار است که در نیوهمپشایر هم در جایگاه نخست قرار گیرد.

در بین دموکرات‌ها هیلاری کلینتون و برنی سندرز، از گمانه زنی درباره نتایج انتخابات روز سه شنبه پرهیز کرده و توجه خود را به انتخابات مقدماتی آتی در ایالات‌های کارولینای جنوبی و نوادا متمرکز کردند.

بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا که در کارزار انتخاباتی همسرش هیلاری فعال است، تجربیات بانوی اول پیشین آمریکا را برای تصدی پست ریاست جمهوری مناسب دانست.

به گفته آقای کلینتون "او از نظر دارا بودن تجربه و موفقیت در زمینه هایی که برای یک رئیس جمهوری مورد نیاز است، بهترین نامزد است."

اگر چه هواشناسی روز برفی را برای روز سه شنبه در نیوهمپشایر اعلام کرده است، اما فرماندار این ایالت از احتمال حضور بیش از نیم میلیون نفر در پای صندوق‌های رأی خبر می دهد.

جمعیت ایالت نیوهمپشایر کمی بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است.

XS
SM
MD
LG