لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

رقابت‌ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نیوهمپشایر می‌رود


کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا روز سه‌شنبه به سرعت به ایالت نیوهمپشایر در شمال‌شرقی آمریکا منتقل شد. یک روز قبل در نخستین رای گیری درون حزبی که در ایالت آیوا برگزار شد تد کروز سناتور جمهوریخواه تکزاس و هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها در رای‌گیری آیوا برنده شدند. در این رای گیری خانم کلینتون با فاصله ای اندک از برنی سندرز سناتور سوسیالیست ایالت ورمانت پیشی گرفت.

تد کروز حمایت چشمگیری از پیروان کلیسای انجیلی آیوا دریافت کرد و توانست از دونالد ترامپ رقیب جنجالی و هم‌حزب خود پیشی بگیرد.

انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر قرار است سه‌شنبه آینده برگزار شود. تحلیلگران می‌گویند جمهوریخواهان مسیحی این ایالت نسبت به آیوا کمتر مذهبی هستند و پیش‌بینی می‌کنند کروز حمایت مشابه آیوا از آنان دریافت نکند. در انتخابات مقدماتی آیوا، مارکو روبیو با ۲۳ درصد آرا در مقام سوم پس از کروز و ترامپ قرار گرفت.

نظرسنجی‌های قبل از رای گیری در نیوهمپشایر نشان می‌دهد که ترامپ در صدر رقبای جمهویخواهش است.

نظرسنجی از رای‌دهندگان دموکرات نیوهمپشایر نیز نشان می‌دهد که سندرز با تفاوتی چشمگیر پیش از کلینتون است.

جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا و نامزد جمهوریخواه انتخابات
جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا و نامزد جمهوریخواه انتخابات

جمهوریخواهان امیدوارند

چندین کاندیدای جمهوریخواه که همگی خود را محافظه‌کار معرفی می‌کنند امیدوارانه به نیوهمپشایر نظر دوخته‌اند تا حضور ضعیف خود در آیوا را جبران کنند.

جان کاسیچ فرماندار اوهایو هفته‌هاست که در نیوهمپشایر کمپین کرده و در برخی نظرسنجی‌ها در مقام دوم پس از ترامپ جای گرفته است.

کریس کریستی فرماندار نیوجرسی از قصد خود برای کمپینی تمام عیار در نیوهمپشایر خبر داده بود.

جب بوش فرماندار سابق فلوریدا نیز چند بار به این ایالت سفر کرده و امیدوار است که جان تازه ای به کمپین پرخرج ولی نه چندان کارآمد خود بدمد. او گفته است نیوهمپشایر همواره پیش بینی ها را دگرگون می کند.

جمهوریخواهان معتقدند که روبیو بیشترین بخت را دارد که در انتخابات ماه نوامبر در مقابل نامزد اصلی دموکرات ها رقابت کند.

یک سخنگوی روبیو شانس کاسیچ، کریستی و بوش را رد کرد و گفت رقابت هم اکنون میان سه نامزد یعنی کروز، ترامپ و روبیو است.

در انتخابات ریاست جمهوری سابق آمریکا، کسانی که در انتخابات مقدماتی آیوا پیروز شدند در جریان رقابت ها از دور خارج شدند. اما تد کروز به سی.ان.ان گفت انتخابات در سطح ملی است و نه ایالتی.

ترامپ نیز توییت کرد: "از آنجا که به من گفته شد در آیوا موفق نخواهم بود، در آنجا زیاد سرمایه گذاری مالی نکردم."

برنی سندرز کاندیدای دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
برنی سندرز کاندیدای دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

دموکرات ها

در پایگاه دموکرات‌ها، سندرز در بدو ورود به نیوهمپشایر در ساعت پنج صبح از سوی جمع بزرگی از هوادارانش مورد استقبال قرار گرفت. او پس از آن که در آیوا از کلینتون عقب افتاد گفت کمپینش در هفته پیش رو "جهان را مبهوت خواهد کرد."

هیلاری کلینتون که در نظرسنجی‌های دموکرات ها در سطح ملی از سندرز جلو است روز سه‌شنبه در آیوا گفت که مشتاق "رقابت واقعی ایده‌ها" با سندرز است.

XS
SM
MD
LG