لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا؛ کلینتون و کروز پیروز شدند


تد کروز از حزب جمهوریخواه در نخستین رای گیری درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بالاتر از رقبای هم حزبی خود قرار گرفت. در حزب دموکرات نیز هیلاری کلینتون با اختلاف ناچیزی بر برنی سندرز پیروز شود.

در این رای گیری که دوشنبه شب، اول فوریه، در ایالت آیوا برگزار شد، تد کروز، سناتور ایالت تگزاس موفق شد با کسب ۲۷.۷ درصد آرای جمهوریخواهان، دونالد ترامپ را پشت سر بگذارد. آقای ترامپ ۲۴.۳ درصد آرا را به دست آورد. پس از دونالد ترامپ، سناتور مارکو ربیو با به دست آوردن ۲۳.۱ درصد آرا سوم شد.

در رقابت میان دموکرات ها نیز هیلاری کلینتون برتری بسیار اندکی نسبت به سناتور برنی سندرز پیدا کرد، به طوریکه تقریبا هر دو نیمی از آراء دموکرت ها را بدست آوردند اما کلینتون با اختلاف چند دهم درصد برتری یافت.

برگزاری انتخابات انجمن های حزبی در ایالت آیوا در روز دوشنبه اول فوریه پس از پس از ماهها حضور داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از هر دو حزب در کارزار انتخاباتی، سخنرانی‌ها، مصاحبه‌های متعدد، و پشت سر گذاشتن مناظره‌های تلویزیونی صورت گرفت و به این ترتیب، انتخابات ریاست جمهوری به طور رسمی به جریان افتاد.

در بین داوطلبان نامزدی از حزب جمهوریخواه، دونالد ترامپ، داوطلب سرمایه دار میلیاردری که اظهار نظرهای او پس از اعلام حضور در رقابت های انتخاباتی خبرساز شد، در نظرسنجی‌ها از سناتور تد کروز جلوتر بود اما در نهایت با سه درصد رای کمتر پشت سر او ایستاد.

ترامپ پیشتر در انتقاد از جدی ترین رقیب حزبی خود، تد کروز، درباره او گفته بود: "البته مشکل بزرگ، کانادایی بودن او است. او در کانادا به دنیا آمده است و خیلی ها بر این باورند که وی حق نامزدی برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری را ندارد. از دید من این مشکل بزرگی است، زیرا که اگر نامزد حزب بشود، ممکن است که نتواند وارد انتخابات شود و در این مساله بسیاری با من هم عقیده اند."

انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری اگر چه به ترتیب در ۴۹ ایالت دیگر آمریکا ادامه می‌یابد اما نتیجه رای گیری در ایالت آیوا، مهم محسوب می‌شود.

داوطلبان نامزدی از دو حزب، خود را برای مرحله بعدی انتخابات مقدماتی در ایالت نیوهمپشایر که در بیست بهمن ماه برگزار می شود آماده می کنند.

XS
SM
MD
LG