لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

چرا انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در ایالت آیوا مهم است


Para pengunjung menikmati suasana bunga sakura Someiyoshino dengan berperahu di komplek Istana Kaisar Chitorigafuchi, Tokyo, Jepang.
Para pengunjung menikmati suasana bunga sakura Someiyoshino dengan berperahu di komplek Istana Kaisar Chitorigafuchi, Tokyo, Jepang.

دوشنبه، ۱۲ بهمن، برابر با ۱ فوریه انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا رسما از ایالت آیوا آغاز می شود.

مردم این ایالت با حضور مستقیم در حوزه های حزبی متعدد در ۹۰ کانتی ایالت، نمایندگان خود برای کنوانسیون ملی حزب را انتخاب می کنند. با توجه به اهمیتی که رای مردم این ایالت بر سرنوشت قطعی انتخابات دارد، همه داوطلبان نامزدی مقام ریاست جمهوری آمریکا در یکی دو هفته اخیر با حضور در میان مردم آیوا خواستار حمایت آنان از نامزدی خود شده اند. اما چرا ایالت آیوا برای کاندیداها مهم محسوب می شود ؟

انتخابات مقدماتی درآیوا از دو نظر بر کل روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیر گذار است. یکی اینکه آیوا، نخستین ایالتی ست که در آن انتخابات مقدماتی برگزار می شود و هر دو حزب، همزمان هیات های نمایندگی شان را برای کنوانسیون ملی تعیین می کنند و این می تواند از نظر روانی هم بر روند بعدی انتخابات در ایالتهای دیگر تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال باراک اوباما درسال ۲۰۰۸ درنظرسنجی های سراسری بیش از ۱۰ درصد از هیلاری کلینتون رقیب اصلی خود عقب بود اما وقتی انتخابات مقدماتی آیوا را برد، رای او در نظرسنجی های بعدی مدام بالاتر رفت تا سرانجام نامزد حزب دموکرات و در نهایت رئیس جمهوری شد.

دومین اهمیت انتخابات مقدماتی ایالت آیوا، نحوه انتخاب هیاتهای نمایندگی در ایالت آیواست. اولا، هردو حزب همزمان انتخابات مقدماتی را در یک شب برگزار می کنند.

خود ایالت، برگزار کننده انتخابات است. البته نحوه رای‌گیری در حزب دموکرات و جمهوریخواه فرق می کند.

دموکراتها در هر حوزه حزبی با ایستادن در کنار نام داوطلب مورد حمایت، به نماینده خود رای می دهند در حالی که در تجمع های حزبی جمهوریخواهان، رای گیری مخفی و کتبی است.

رای دهندگان چه کسانی هستند؟ همه کسانی که پیشتر به عنوان دموکرات یا جمهوریخواه ثبت نام کرده اند حق رای دارند.

دموکرات ها امسال ۴۷۶۳ هیات نمایندگی به کنوانسیون ملی در فیلادلفیا می فرستند. این روزی است که در آن نامزد نهایی حزب تعیین می شود. از میان این هیات ها، ۴۴ هیات به آیوا تعلق دارد.

جمهوریخواهان نیز قرار است چندماه دیگر در کنوانسیون ملی حزب در کلیولند ۲۴۷۲ هیات نمایندگی را جمع کنند. ایالیت آیوا ۳۰ هیات برای جمهوریخواهان دارد.

آیوا ایالت کوچکی در غرب میانه آمریکا با جمعیتی بیش از ۳ میلیون و اقتصاد عمدتا کشاورزی به خاطر نهادها ی فرهنگی و موزه ها و نیز ایالتی که نخستین انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکارا برگزار می کند شهرت دارد

XS
SM
MD
LG