لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

عدم شرکت ترامپ موجب لغو مناظره تلویزیونی جمهوریخواهان شد


دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز جمهوریخواه در مورد عدم حضور در مناظره تلویزیونی فاکس نیوز گفت "چند بار مردم باید پاسخ به سوالات تکراری را از داوطلبان بشوند."
دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز جمهوریخواه در مورد عدم حضور در مناظره تلویزیونی فاکس نیوز گفت "چند بار مردم باید پاسخ به سوالات تکراری را از داوطلبان بشوند."

در آخرین تحولات انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز این رقابت‌ها از حزب جمهوریخواه، با کنار کشیدن از یک مناظره حزبی و پیروی یک داوطلب دیگر از او، موجب شد این برنامه ملغی شود.

با اعلام انصراف آقای ترامپ از شرکت در مناظره با دو رقیب باقی مانده حزب جمهوریخواه، به میزبانی شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، جان کیسیک هم گفت که او نیز شرکت نخواهد کرد؛ امری که منجر به لغو مناظره شد.

دونالد ترامپ با بیان این که "چند بار مردم باید پاسخ به سوالات تکراری را از داوطلبان بشوند،" گفت "من در مناظره جدید شرکت نخواهم کرد. من روز دوشنبه سخنرانی مهمی در برابر حضار مهمی که همان اجلاس ایپک است، ایراد خواهم کرد."

ایپک، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل به عنوان یکی از لابی های قدرتمند اسرائیلی در ایالات متحده برگزار کننده نشست‌های سالانه با شرکت مقامات بلندپایه دو کشور است.

در جدیدترین نظرسنجی که توسط خبرگزاری رویترز انجام گرفت، حدود ۵۰ درصد زنان آمریکا دیدگاه منفی نسبت به سیاست‌های آقای ترامپ ابراز کردند. شش ماه پیش این دیدگاه در برگیرنده حدود ۴۰ درصد زنان بود.

باتوجه به شرکت پررنگ زنان آمریکایی در انتخابات از سال ۱۹۹۶ به بعد، اینگونه برآوردها ممکن است برای وی گران تمام شود.

مخالفت با اوباما

روز گذشته، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برپایه حقی که قانون اساسی برای او در نظر گرفته، آقای گارلند قاضی میانه‌رو با نزدیک به دو دهه سابقه قضایی را به عنوان جانشین قاضی اسکالیا در دیوان عالی آمریکا معرفی کرد.

جان کیسیک فرماندار ایالت اوهایو، و یکی از داوطلبان جمهوریخواه باقی مانده در رقابت‌های درون حزبی، در واکنش به این امر گفت که آقای اوباما نباید کسی را معرفی می کرد.

وی گفت "به نظرم، رییس جمهوری نباید کسی را برای این پست معرفی می کرد، زیرا کنگره وی را تایید نخواهد کرد. این امر موجب افزایش شکاف و دعواهای حزبی بیشترخواهد شد."

سناتور تد کروز که بیشترین پیروزی را در انتخابات مقدماتی پس از آقای ترامپ کسب کرده، نیز با صدور بیانیه‌ای که روی سایت انتخاباتی اش منتشر شد، گزینه آقای اوباما را "لیبرال" دانست و گفت رییس جمهوری آینده باید فرد جایگزین را معرفی کند.

پیش از این جمهوریخواهان کنگره گفته بودند که کار معرفی جانشین قاضی اسکالیا – که ماه گذشته درگذشت – را رئیس جمهوری بعدی ایالات متحده باید انجام دهد.

از سوی دیگر، و در اردوگاه حزب دموکرات، با ادامه پیروزی‌های هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا، کارشناسان احتمال کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات سال ۲۰۱۶ را بسیار زیاد می‌دانند.

لری سباتو، مدیر مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه ویرجینا می‌گوید این امر ممکن است برای طرفداران سناتور برنی سندرز خوشایند نباشد، اما واقعیت امر این است.

وی گفت "این مطلب بدون ناراحت کردن طرفداران سناتور سندرز که در این مدت، کارزار تبلیغاتی خوبی را برای رقابت با خانم کلینتون ترتیب داده‌اند دشوار است، اما واقعیت این است که رقابت مدتهاست که پایان یافته و خانم کلینتون نامزد حزب است."

انتخابات مقدماتی بعدی روز ۲۲ مارس (سوم فرودین ماه ۱۳۹۵) در سه ایالت در حزب دموکرات و دو ایالت در حزب جمهوریخواه برگزار خواهد شد.

انتخابات مقدماتی تا ماه ژوئن ادامه دارد. شهروندان آمریکا روز هشتم نوامبر (۱۸ آبان ماه ۱۳۹۵) برای انتخاب رییس جمهوری آینده ایالات متحده به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG