لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

‎آمریکا و فرانسه دمشق را به اخلال در مذاکرات صلح سوریه متهم کردند


نشست وزیران خارجه آمریکا و اروپایی در پاریس برای پیشبرد روند صلح در سوریه
نشست وزیران خارجه آمریکا و اروپایی در پاریس برای پیشبرد روند صلح در سوریه

آمریکا و فرانسه دولت سوریه را به تلاش برای اخلال در دور جدید مذاکرات صلح سوریه متهم کردند که قرار است روز دوشنبه آغاز شود.

وزیران خارجه ایالات متحده آمریکا و فرانسه در نشست خبری مشترکی که در پاریس برگزار شد گفتند ایران و روسیه باید نشان دهند که دولت سوریه با آنچه که مورد توافق قرار گرفته "متعهد است."

جان کری: ایران و روسیه مراقب مواضع جدید دولت سوریه در مذاکرات باشند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه روز شنبه گفته بود دمشق حاضر نیست درباره انتخابات ریاست جمهوری در سوریه در نشست ژنو مذاکره کند و یا به هر طرفی که مایل به بحث در این زمینه باشد پاسخ دهد.

ژان مارک ایرو وزیر خارجه فرانسه در نشست خبری مشترکی که با همتایان آلمانی، ایتالیایی، آمریکایی و بریتانیایی خود در پاریس داشت گفت: "این تحریک کننده و یک نشانه بد است و با نفس آتش بس مغایرت دارد."

در همین نشست خبری جان کری وزیر خارجه آمریکا اظهارات معلم را تلاشی آشکار برای "مختل کردن روند صلح سوریه" توصیف کرد و گفت دولت سوریه و حامیانش اگر گمان می کنند که همچنان می توانند حد و حدود آتش بس شکننده را امتحان کنند، در اشتباهند.

کری ضمن متهم کردن سوریه به نقض آتش بس گفت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه باید مراقب رفتار بشار اسد باشد.

کری گفت: "پوتین که بر حمایت از اسد سرمایه گذاری کرده و تاثیر زیادی بر اوضاع نبرد گذاشته، باید این را هم در نظر بگیرد که بشار اسد دیروز (شنبه) وزیر خارجه خود را برای ایجاد اخلال مامور کرد تا آنچه که ایران و روسیه به آن متعهدند را از روی میز بردارد." وزیر خارجه آمریکا گفت: "این لحظه حقیقت است، لحظه ای که همه ما باید در قبالش مسئول باشیم."

به نوشته خبرگزاری رویترز مقصود آقای کری توافقی بود که در چند ماه گذشته در گروه بین المللی متشکل از قدرت های بین المللی و منطقه ای برای حمایت از صلح سوریه به وجود آمده است.

در پنج سالی که از جنگ داخلی و درگیری های خونین سوریه می گذرد، بیش از ۲۵۰ هزار نفر کشته شده اند و جامعه بین الملل با بزرگترین بحران پناهجویان مواجه شده و در عین حال گروه افراطی داعش خلق شده است.

قرار است دولت سوریه هیاتی را برای مذاکرات ژنو که با پشتیبانی اتحادیه اروپا انجام می شود، اعزام کند.

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه روز شنبه در دمشق نشست خبری برگزار کرد
ولید المعلم وزیر خارجه سوریه روز شنبه در دمشق نشست خبری برگزار کرد

​المعلم گفته است دولت دمشق برای حضور نمایندگان اپوزیسیون بیش از ۲۴ ساعت صبر نمی کند.

آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم صلح سوریه در اوایل ماه فوریه به دنبال عملیات نیروهای روسی در حلب به بن بست رسید. مذاکرات جدید در پی دو هفته آتش بس متزلزل در سوریه انجام می گیرد.

صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها یکی دیگر از محورهای مذاکرات روز یکشنبه دیپلمات های غربی است. فرانسه قرار است ماه آینده میلادی میزبان کنفرانسی بین المللی در همین زمینه باشد.

وضعیت لیبی، جنگ داخلی یمن و صلح در اوکراین نیز قرار است در نشست پاریس مورد مذاکره قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG