لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

انتخابات آمریکا: اتوبوس ستاد کلینتون و ترامپ در ادامه مسیر


هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ فعالیت های تبلیغاتی خود را در دو ایالت کلیدی در شمال شرقی و غرب میانی آمریکا متمرکز کرده اند.

ترامپ روز دوشنبه به ایالت های اوهایو و پنسیلوانیا سفر می کند و خانم کلینتون هم با اتوبوس تبلیغاتی اش به پنسیلوانیا رفته است. او روز شنبه در دومین توقف خود در این ایالت در شهر پیتزبورگ سخنرانی کرد و یکشنبه به ایالت اوهایو می رود.

منطقه ای که رقبای انتخاباتی بر آن تمرکز کرده اند زمانی منطقه ای قدرتمند در رشد صنعتی آمریکا بود اما در دهه های گذشته شاهد کاهش رشد اقتصادی، افزایش نرخ بیکاری، کاهش جمعیت و افول شهرنشینی بوده است.

خانم کلینتون در این سفر بیش از هرچیز بر رشد اقتصادی و افزایش اشتغال تمرکز کرد: "در حال حاضر حدود یک میلیون فرصت شغلی وجود دارد که هنوز کسی برای آن ها استخدام نشده است. بسیاری از این مشاغل در حوزه تجارت است اما ما با کمبود تراشکار، جوشکار، برشکار و قالب ساز مواجه خواهیم شد که مشاغل خوبی هستند. ما برای مشاغلی که مردم برای رشد دوباره آمریکا انجام می دهند ، اهمیت زیادی قائل هستیم."

تیم کین زوج انتخاباتی خانم کلینتون برای معاونت ریاست جمهوری، آقای ترامپ را فاقد صلاحیت برای مقام ریاست جمهوری خواند: "ما نمی توانیم اجازه دهیم کشوری به این عظمت به دست فردی سطحی نگر و خودمحور بیفتد که وعده های پوچ می دهد."

آقای ترامپ روز شنبه در یک مصاحبۀ تلویزیونی با شبکه خبری ای.بی.سی به انتقادهای خضر خان، پدر یک سرباز آمریکایی مسلمان کشته شده در عراق واکنش نشان داد.

خضر خان و همسرش. خضر خان در سخنرانی خود گفت حاضر است نسخه ای از قانون اساسی آمریکا را به ترامپ بدهد
خضر خان و همسرش. خضر خان در سخنرانی خود گفت حاضر است نسخه ای از قانون اساسی آمریکا را به ترامپ بدهد

​خضر خان در کنوانسیون اخیر حزب دموکرات گفته بود با سیاست مهاجرتی پیشنهادی آقای ترامپ او و خانواده اش هرگز نمی توانستند به آمریکا بیایند. خضرخان همچنین گفت آقای ترامپ باید بداند سربازانی که در آرامگاه ها خفته اند، دین، باور، نژاد و قومیت های گوناگونی داشته اند.

آقای ترامپ نیز در دفاع از خود گفت "میلیون ها دلار به سربازان از جنگ بازگشته کمک کرده و برایشان ده ها هزار شغل ایجاد کرده است."

آقای ترامپ در این مصاحبه این طور القا کرد که متن سخنرانی خضر خان را تیم خانم کلینتون نوشته بود و سکوت غزاله، همسر خضر خان در کنوانسیون حاکی از باور و فرهنگ اسلامی است که زنان باید سکوت اختیار کنند.

خانم غزاله در واکنش گفته است فعال سیاسی نیست که بخواهد وارد گود سیاست شود و کشته شدن فرزندش آنقدر دردناک است که او را به سکوت وامی دارد.

بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، از اظهارات آقای ترامپ در باره پدر و مادر همایون در این مصاحبه شدیدا انتقاد کرد و گفت "چگونه کسی می تواند در باره مادر یک سرباز این چنین صحبت کند؟"

اظهارات آقای ترامپ در طول فعالیت های تبلیغاتی اش در باره مسلمانان و مهاجران حساسیت بر انگیز بوده است و به ویژه برخی از چهره های هنری لاتین تبار را وارد صحنه سیاست کرده است.

سلبریتی ها

اوا لانگوریا و سلما هایک، بازیگران آمریکایی لاتین تبار می خواهند به ترامپ که لاتین تبارها را جانی خوانده است رای ندهند.

جنیفر لوپز
جنیفر لوپز

جنیفر لوپز، دیگر هنرمند جهان سرگرمی آمریکا اما محتاطانه نظر داده است و تنها به تشویق لاتین تبارها به رای دادن بسنده کرده است.

آمریکایی های آفریقایی تبار

واکنش در میان آمریکایی های آفریقایی تبار متفاوت است و به گفته تام هالیهان، استاد رشته ارتباطات و خبرنگاری، اختلاف فاحشی بین هنرمندان لاتین تبار و آفریقایی تبار در مورد دخالت در روند سیاسی وجود دارد.

اظهار نظر در باره مسائل سیاسی و موضوع های حساس از قبیل کشته شدن سیاه پوستان توسط پلیس در هنرمندان آفریقایی تبار رایج است. به گفته هالیهان، مهاجران اساسا کمتر در باره مسائل سیاسی با فرزندانشان صحبت می کنند، رویه ای که در کشورهای آمریکای لاتین که خشونت و نظام های تک حزبی، دخالت در روند سیاسی را محدود می کند، مشهود است.

تاثیر احتمالی پیروزی ترامپ بر اقتصاد ایران

پیروزی احتمالی آقای ترامپ، از دیدگاه تلاش ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی، واکنش جهانی نیز پیدا کرده است. خبرگزاری رویترز در گزارشی می گوید به اعتقاد کارشناسان مشکلات بانکی ایران برای جلب سرمایه های خارجی بیشتر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG