لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۴

انتخابات مقدماتی کنتاکی و اورگان؛ پیروزی در کنتاکی کلینتون را یک قدم به نامزدی نزدیکتر کرد


هیلاری کلینتون در یک رستوران در کنتاکی با حامیانش دیدار می کند.
هیلاری کلینتون در یک رستوران در کنتاکی با حامیانش دیدار می کند.

شهروندان ایالتهای کنتاکی در شرق و اورگان در غرب آمریکا روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت برای شرکت در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری به پای صندوقهای رای رفتند.

سناتور سندرز ۷۴ ساله که خود را سوسیال دموکرات می داند، در انتخابات مقدماتی در ایالت غربی اورگان تنها رقیب خود، خانم کلینتون را شکست دهد، اما با چند دهم درصد رای کمتر رقابت را در ایالت کنتاکی واگذار کرد.

اما این نتایج نتوانسته به پیشتازی هیلاری کلینتون، سناتور سابق ایالت نیویورک در رقابتهای درون حزبی خلل وارد کند.

سندرز پس از اعلام نتایج گفت: "وزیر خارجه کلینتون از حمایت چندین حامی مالی بزرگ بهره می برد و در اظهار نامه مالیاتی اخیر اعلام کرده که ۱۵ میلیون دلار از بورس وال استریت دریافت کرده است. وظیفه ما مقابله با وال استریت است و نه دریافت کمک از آنها. اگر حزب دموکرات به دنبال شکست دونالد ترامپ است کارزار ما میتواند از عهده این کار برآید."

نظرسنجی‌های انجام شده حاکی از آن بود که خانم کلینتون در انتخابات مقدماتی در ایالت معدن خیز کنتاکی از رقیب سوسیال دموکرات خود، سناتور سندرز شکست خواهد خورد.

به گفته کار‌شناسان، سخنرانی بانو اول پیشین آمریکا در مورد بستن معادن ذغال سنگ است علت احتمال شکست خانم کلینتون در کنتاکی است چون این ایالت اقتصادش بر پایه معادن ذغال سنگ است. او پیشتر گفته بود که توان خود را در راه ایجاد انرژیهای تجدید پذیر متمرکز خواهد کرد و به دنبال ایجاد مشاغل پایدار است.

سناتور سندرز تاکنون توانسته به حمایت ۱۵۲۸ نماینده حزبی دست یابد. اما خانم کلینتون از حمایت ۲۲۹۱ نماینده حزبی برخوردار است. برای دریافت نامزدی حزب به حمایت ۲۳۸۳ نماینده حزبی نیازمند است.

ترامپ همچنان خبرساز

از سوی دیگر، آقای ترامپ جمهوریخواه که تاکنون توانسته است با موضعگیریهای جنجالی به صورت تنها داوطلب نامزد حزب در آید، در گفتگو با رویترز، گفت که آماده است که با رهبر کره شمالی مذاکره کند.
او گفت: " من با این کار مشکلی ندارم. همزمان چین را که بر کره شمالی نفوذ دارد، تحت فشار قرار خواهم داد. ما دست بالاتر را نسبت به چین داریم، زیرا از راه تجارت با ما میلیاردها دلار در آمد دارند."

موضعگیریهای جنجالی ترامپ درباره مهاجرین غیر قانونی در آمریکا، ادامه همکاری با ناتو، جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا و سقط جنین، موجب عدم همراهی تعدادی از رهبران حزب از نامزدی او شده است.

آقای ترامپ تاکنون توانسته به حمایت ۱۱۶۰ نماینده حزبی از ۱۲۳۷ نماینده حزبی مورد نیاز برای دریافت نامزدی حزب را به دست آورد.

ترامپ میلیاردر آمریکایی و سلطان مستغلات، بار‌ها گفته است که در صورت ورود به کاخ سفید، از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری خواهد کرد، اما با انتخاب صادق خان اولین شهردار مسلمان لندن گفت برای ورود وی به آمریکا استثنا قائل می‌شود.

صادق خان در واکنش به سخنان آقای ترامپ گفته است که او دیدگاه جاهلانه‌ای نسبت به اسلام دارد.

در جدید‌ترین واکنش از لندن، جرج آزبرن وزیر خزانه داری بریتانیا می‌گوید که روابط با آمریکا برای بریتانیا بسیار حیاتی است.

انتخابات مقدماتی دو حزب تا اواسط خرداد ماه ادامه دارد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG