لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

انتقاد ضمنی اوباما از ترامپ: از کسی که به فکر ساختن دیوار است، دوری کنید


دانشگاه راتگرز، روز یکشنبه، دکترای افتخاری در رشته حقوق را به پرزیدنت اوباما اهدا کرد.
دانشگاه راتگرز، روز یکشنبه، دکترای افتخاری در رشته حقوق را به پرزیدنت اوباما اهدا کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، به حدود ۱۲ هزار فارغ التحصیلان سال ۲۰۱۶ دانشگاه راتگرز گفت باید از آن‌هایی که می‌خواهند با ساختن دیوار به دور آمریکا و یا با نادانی با جهان در حال تغییر مقابله کنند، دور ماند.

پرزیدنت اوباما روز یکشنبه، اشاره به دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دارد که گفته است در صورت کسب مقام ریاست جمهوری دیواری در مرز مکزیک می‌سازد.

آقای اوباما گفت، روند تغییرات در جهان نه در حال افول بلکه شتاب گیرنده است و تاریخ اخیر نشان داده است که نمی‌توان با انزوا گرایی با چالش‌های دشوار روبرو شد.

وی افزود: "جهان از همیشه به هم پیوسته‌تر است و هر روز بیشتر، به هم متصل می‌شود. ساختن دیوار‌ها، این پیوستگی را تغییر نمی‌دهد."

پرزیدنت اوباما در اوائل همین ماه، نیز، در سخنرانی خود در دانشگاه هاورد در شهر واشنگتن که اکثر دانشجویان آن سیاه پوستان هستند، باز از ترامپ انتقاد کرده بود.

پرزیدنت اوباما، تلویحا، به اظهارات آقای ترامپ در باره مسلمانان و مهاجران نیز اشاره کرد و گفت، انزوا و یا از خود راندن مسلمانان، با این پیشنهاد که باید رفتار متفاوتی با آن‌ها هنگام ورود به این کشور داشت، نه تنها خیانت به ارزش‌ها و موجودیت مردم آمریکاست بلکه به از خود بیگانه کردن مسلمانان که مهم‌ترین متحدان در جنگ با افراط گرایی هستند، منجر خواهد شد.

پرزیدنت اوباما، نسبت به انکار حقایق و بی‌توجهی به علم و تفکرات غیر عقلانی که در سیاست غالب می‌شوند، هشدار داد.

وی گفت: "فارغ التحصیلان سال ۲۰۱۶، بگذارید به صراحت بگویم، در سیاست و در زندگی، جهالت فضیلت نیست. درست نیست که ندانیم راجع به چه چیزی صحبت می‌کنیم."

پرزیدنت اوباما در خاتمه در رد اظهارات آقای ترامپ که می‌گوید، آمریکا را به دوران گذشته‌اش باز می‌گرداند گفت، آزادی و عدالت ارکان شکل گیری این کشور بوده است.

اوباما افزود: "در طول تاریخ مان نسلی از آمریکایی‌ها بر خاستند و مسیر تاریخ را به سمت آزادی‌های بیشتر، فرصت‌های بیشتر و عدالت بیشتر تغییر دادند. حال نوبت شما، فارغ التحصیلان سال ۲۰۱۶ است که سرنوشت این کشور و همینطور سرنوشت خودتان را شکل دهید. یعنی مشغول کار شوید و اطمینان حاصل کنید که ۲۵۰ سال آینده بهتر از ۲۵۰ سال قبل باشد. خدا به این کشور که به آن عشق می‌ورزیم، نعمت دهد."

دانشگاه راتگرز، روز یکشنبه، دکترای افتخاری در رشته حقوق را به پرزیدنت اوباما اهدا کرد.

XS
SM
MD
LG