لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

جمهوریخواهان علیه ترامپ وارد عمل می شوند


دونالد ترامپ، داوطلب جنجالی نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه
دونالد ترامپ، داوطلب جنجالی نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه

در حالی که چهار داوطلب جمهوریخواه باقیمانده برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، انتخابات مقدماتی در پنج ایالت دیگر را تدارک می بینند، نگرانی از احتمال تایید نامزدی دونالد ترامپ در کنگره حزب جمهوریخواهان افزایش و تلاش برای جلوگیری از آن ابعاد گسترده تری یافته است.

میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست و نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش که در این هفته فعالیت علیه ترامپ را آغاز کرده ، روز جمعه تصدیق کرد که احتمال نامزدی ترامپ وجود دارد.

رامنی در عین حال گفت باید با استفاده از راهکار میانجی گری در کنگره حزب جمهوریخواهان که حدود چهار ماه دیگر برگزار می شود نامزد دیگری به غیر از ترامپ انتخاب کرد.

پیشنهاد رامنی در روز جمعه در کنفرانس سالانه اقدام سیاسی محافظه کاران برای برگزاری آن چه کنگره رقابتی خوانده می شود، با اعتراض بسیاری از حاضران روبرو شد.
آقای ترامپ روز جمعه برنامه سخنرانی در این کنفرانس را لغو کرد و تصمیم گرفت در تجمع انتخاباتی خود در ایالت کانزاس سخنرانی کند.

رینس پریباس رئیس کمیته ملی حزب جمهوریخواه سعی کرد به فعالان و شخصیت های جمهوریخواه در همان کنفرانس اطمینان دهد که آرای مردم تعیین کننده خواهد بود و سنت دیرینه حزب جمهوریخواهان برای گزینش نامزد حزبی در کنگره رعایت خواهد شد:" من قبلاً هم گفته ام ، احتمال برگزاری کنگره رقابتی ، بسیار ، بسیار کم است."

مارکو روبیو رقیب ترامپ که مجادله های متقابلش با او به هجو کشیده شده است می گوید، انتخاب او به نامزدی حزب "مرگ محافظه کاری در آمریکا" خواهد بود.

تد کروز که در رده بعد از ترامپ ایستاده است در مقابل این سوال که آیا برای شکست ترامپ با روبیو متحد خواهد شد گفت، تنها خودش قادر به شکست ترامپ است: "فقط یک داوطلب است که بارها دونالد ترامپ را شکست داده است و می تواند او را شکست دهد."

در اردوگاه دمکرات ها ، نیز هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین و سناتور برنی سندرز، تنها دو رقیب نامزدی از حزب دمکرات، انتخابات مقدماتی در پنج ایالت را تدارک می بینند.
بر پایه آخرین نظر سنجی انجام شده توسط رویترز، ایپسُس، خانم کلینتون هفت درصد از سناتور سندرز جلوتر است. این نظر سنجی نشان می دهد خانم کلینتون از حمایتی ۴۷ درصدی و سناتور سندرز از حمایتی ۴۰ درصدی برخوردارند.

XS
SM
MD
LG