لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

برنی سندرز ضمن انتقاد از رهبران حزب دموکرات: تا آخر خواهم ماند


برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت و داوطلب نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا
برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت و داوطلب نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا

در جدیدترین تحولات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سناتور برنی سندرز با انتقاد از رهبران حزب دموکرات اعلام کرد که کارزار خود را تا آخرین انتخابات مقدماتی که ماه آینده برگزار می‌شود، ادامه خواهد داد.

با برگزاری هفت انتخابات مقدماتی دیگر، رقابت درون حزبی حزب دموکرات پایان می یابد، اما به رغم پیشتازی هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین، سناتور ۷۴ ساله ایالت ورمونت همچنان در این کارزار مانده است.

سناتور سندرز بار دیگر رهبران حزبی را که نقش نمایندگان حزبی غیرمنتخب دارند، به دلیل عدم حمایت از وی مورد انتقاد قرار داد و گفت "تا به امروز ۹ میلیون نفر به کارزار ما رای داده‌اند؛ به عبارتی توانسته‌ایم حمایت ۴۶ درصد نمایندگان حزبی را که از طریق رای بدست می‌آید، از آن خود کنیم. حالا من حتی برای یک لحظه دشواری مبارزه مان را برای کسب رای نمایندگان حزبی باقی مانده انکار نمی‌کنم."

اما با توجه به تعداد نمایندگان حزبی باقیمانده، آقای سندرز باید در رقابت های مقدماتی آتی با فاصله ۸۵ درصدی در هر یک از ایالت‌های باقی‌مانده رقیب خود هیلاری کلینتون را شکست دهد.

خانم کلینتون تاکنون توانسته در مجموع به حمایت ۲۲۹۳ نماینده حزبی دست یابد، در حالی که آقای سندرز، در جمع آوری حمایت ۱۵۳۳ نماینده حزبی موفق بوده است. برای دریافت نامزدی حزب، داوطلب دموکرات به حمایت ۲۳۸۳ نماینده حزبی نیازمند است.

حمله هکرها به کارزارهای انتخاباتی

با نزدیکتر شدن پایان انتخابات مقدماتی و آمادگی دو حزب برای برگزاری کنوانسیون ملی حزب، مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز چهارشنبه بدون ارائه جزیئات بیشتری اعلام کرد که کارزارهای دو حزب جمهوریخواه و دموکرات مورد حملات هکرها قرار گرفته‌اند.

جیمز کلاپر گفت "ما، یعنی وزارت امنیت داخلی و پلیس فدرال (اف.بی.آی)، نشانه‌هایی از تلاش هکرها دریافت کردیم، و بنابر این آموزش‌های لازم را به کارزارهای انتخاباتی جهت مواجهه با تهدیدات سایبری ارائه کردیم، زیرا که احتمال افزایش حملات آنها می‌رود."

حملات هکرها در فرآیند انتخابات ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ نیز وجود داشت.

معرفی یازده قاضی پیشنهادی برای دیوان عالی از سوی ترامپ

در جبهه جمهوریخواهان، دونالد ترامپ که برای دریافت خودکار نامزدی حزب جمهوریخواه در کنوانسیون ملی به حمایت ۷۷ نماینده حزبی از ۴۰۵ نماینده نیاز دارد، روز چهارشنبه ۱۱ قاضی را برای تصدی کرسی خالی مانده در دیوان عالی کشور معرفی کرد.

تصدی کرسی خالی مانده، با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، به رویارویی بین محافظه کاران جمهوریخواه در کنگره و دولت دموکرات باراک اوباما تبدیل شده است.

آقای ترامپ که موضع‌گیری‌های جنجالی اش راهگشای موفقیت‌های انتخابات مقدماتی او بوده است، روز چهارشنبه با هنری کسینجر وزیر خارجه دوره ریاست جمهوری نیکسون، با هدف جلب حمایت وی، دیدار کرد.

برپایه جدیدترین نظرسنجی شبکه خبری فاکس نیوز که دیدگاهی نزدیک به جمهوریخواهان دارد، آقای ترامپ می‌تواند در انتخابات سراسری خانم کلینتون را شکست دهد. ماه گذشته پیروزی از آن خانم کلینتون بود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هشتم نوامبر (۱۸ آبان ماه) برگزار می‌شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG