لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می گوید هنوز نمی تواند از ترامپ حمایت کند؛ واکنش ترامپ به او


پل رایان که رئیس کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه است، قبلا گفته بود از نامزد حزب برای انتخابات حمایت خواهد کرد.
پل رایان که رئیس کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه است، قبلا گفته بود از نامزد حزب برای انتخابات حمایت خواهد کرد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که در حال حاضر نمی‌تواند از دونالد ترامپ، تنها داوطلب باقی مانده در رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان برای کسب نامزدی نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، حمایت کند.

پل رایان، که ریاست کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه را نیز بر عهده دارد، پیشتر بارها گفته بود که از نامزد حزب برای انتخابات هشتم نوامبر حمایت خواهد کرد. اما این بار می‌گوید جمهوریخواهان به فردی نیاز دارند که "استانداردها"ی حزب را دارا باشد.

وی در گفت‌وگو با شبکه خبری سی.ان.ان با بیان این که نمی‌خواهم موفقیت‌های اخیر دونالد ترامپ را زیر سئوال ببرم، گفت "امیدواریم کاندیدای ما اشتیاق وافر به منش لینکلن و ریگان را داشته باشد ... کسی که اکثریت بزرگی از آمریکایی‌ها را جذب کند."

با انصراف تد کروز و جان کیسیک از ادامه رقابت‌های مقدماتی، مسیر ترامپ برای نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه در انتخابات آینده هموارتر شد. با این حال برخی مواضع جنجالی و سنت‌شکنی‌های سیاسی او موجب نارضایتی برخی در بدنه حزب جمهوریخواه شده است.

پل رایان، که قبلا درخواست‌ها برای نامزدی در انتخابات را رد کرده است، در ادامه به سی.ان.ان گفت "محافظه‌کاران می‌خواهد بدانند آیا او پایبند به ارزش‌ها و اصول ما هست ... محافظه‌کاران پرسش‌های فراوانی دارند که (ترامپ) باید پاسخ دهد."

ترامپ: شاید توافق در آینده

اندکی پس از اظهارات این عالی‌ترین مقام منتخب سیاسی جمهوریخواه، دونالد ترامپ گفت او نیز آمادگی پشتیبانی از معیارهای سیاسی ارائه شده پل رایان را ندارد و "شاید در آینده بتوان با همکاری با یکدیگر در مورد آنچه برای مردم آمریکا بهتر است به توافق برسیم."

با وجود آن که این میلیاردر نیویورکی در عمل پیروز نهایی رقابت‌های مقدماتی برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آینده است، اما در کنوانسیون (مجمع) ملی حزب در ماه ژوئیه باید در این زمینه تصمیم‌گیری و بطور رسمی اعلام شود.

این در حالی است که تلاش‌ها برای جلوگیری از نامزدی ترامپ ناکام مانده است، در آخرین مورد، بوش پدر و پسر، دو رئیس جمهوری پیشین آمریکا از حزب جمهوریخواه، و همچنین میت رامنی نامزد این حزب در انتخابات چهار سال پیش، روز پنجشنبه اعلام کردند که در مجمع ملی شرکت نخواهند کرد.

سناتور جان مک کین نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات سال ۲۰۰۸ نیز ماه گذشته گفت در کنوانسیون حزب حضور نخواهد داشت. امری که هر چند از لحاظ فنی و سازوکار حزبی شاید تاثیری در نامزدی دونالد ترامپ نداشته باشد، اما علاوه بر تضعیف وزن سیاسی او در رقابت با نامزد حزب دموکرات، نشان از شکاف جدی در حزب جمهوریخواه دارد.

XS
SM
MD
LG