لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

بعد از شکست سنگین در ایندیانا، تد کروز از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کنار کشید


تد کروز بعد از اعلام کناره گیری از انتخابات، کارلی فیورینا، یار انتخاباتی خود را در آغوش گرفته است.
تد کروز بعد از اعلام کناره گیری از انتخابات، کارلی فیورینا، یار انتخاباتی خود را در آغوش گرفته است.

ساعتی بعد از اینکه تد کروز با فاصله زیاد به دونالد ترامپ در انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه در ایالت ایندیانا باخت، سناتور تگزاس در یک کنفرانس خبری کناره گیری خود را از انتخابات اعلام کرد.

تد کروز که نزدیک ترین رقیب به ترامپ بود، امید داشت با پیروزی در انتخابات باقیمانده، در مجمع حزبی، نامزد نهایی حزب شود اما با شکست سه شنبه ۳ می (۱۴ اردیبهشت)، او اعلام کرد از رقابت انتخابات ریاست جمهوری کناره گیری می کند.

انتخابات مقدماتی در ایالت ایندیانا در حالی برگزار شد که با شمارش اولین آرا مشخص شد دونالد ترامپ در این ایالت هم از رقبای جمهوریخواه خود با فاصله زیاد پیشی گرفته است. در حالی ترامپ ۵۲ درصد آرای شمارش شده تا نه شب سه شنبه را کسب کرد که نزدیک ترین رقیب او تد کروز تنها ۳۶ درصد آرا را از آن خود کرد.

انتخابات مقدماتی در ایالت ایندیانا که قرار بود به انتخاب ۵۷ نماینده انتخاباتی بیانجاند، تاثیر چندانی در انتخابات حزب جمهوریخواه برای تعیین نامزد نهایی این حزب نداشت اما شکست سنگین کروز او را متقاعد کرد از رقابت کنار بکشد. بخصوص که کروز هزینه زیادی برای تبلیغ در این ایالت کرده بود.

تعداد آرای نماینده انتخاباتی دونالد ترامپ به ۱۰۴۱ رسید و اکنون برای کسب نامزدی ۱۲۴۷ نماینده لازم برای نامزدی رسمی حزب، او تنها ۱۹۶ دلیگیت یا نماینده حزبی دیگر نیاز دارد.

تعداد نماینده انتخاباتی تد کروز ۵۶۵ و جان کیسیک تنها ۱۵۳ است.

با کناره گیری تد کروز، رقابت بین دونالد ترامپ و جان کیسیک فرماندار اوهایو پیش خواهد رفت؛ رقابتی که به نظر می رسد برنده آن ترامپ باشد.

دو نامزد باقیمانده جمهوریخواه، رقابت را در ۹ ایالت باقیمانده از جمله ایالت مهم کالیفرنیا ادامه می دهند و سپس مجمع حزبی در تیرماه نامزد رسمی حزب را تعیین می کند.

واکنشها به کناره گیری کروز

تد کروز در سخنرانی نهایی خود برای اعلام کناره گیری گفت:‌از‌ آغاز این رقابت گفتم من تا جای که یک مسیر زنده و با دوام برای پیروزی باشد، ادامه می دهم اما امشب متاسفم که بگویم مسیر روبروی مان بسته شده است.

دونالد ترامپ نامزد پیشروی جمهوریخواهان در اولین واکنش به کناره گیری کروز، گفت من حس می کنم او چه احساسی دارد. او سخت ترین رقیب می نامم.

جان کیسیک فرماندار ایالت اوهایو که رقیب کروز بود و در رقایت باقی مانده است در توئیتی به کناره گیری کروز واکنش نشان داد. او نوشت، تد کروز باید برای کارزار انتخاباتی قوی و منظم اش افتخار کند. همچنین تگزاس خوش شانس است که تو را دارد.

تد کروز یکی از دو سناتور ایالت تگزاس است.

سی ان ان و برخی دیگر از رسانه های آمریکا از حالا، ترامپ را نامزد احتمالا نهایی حزب جمهوریخواه نامیده اند.

در حالی ترامپ به عنوان نامزد نهایی حزب، اینچنین قاطع پیش بینی شده که چهارسال پیش در انتخابات سال ۲۰۱۲، میت رامنی در چنین روزهایی بر رقبا پیروز شده بود.

پیروزی سندرز بر کلینتون

اما در جبهه دموکرات ها، برنی سندرز سناتور ورمونت توانست با فاصله ای اندک بر هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا پیروز شود.

در حالی سندرز بر کلینتون در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایندیانا پیروز شد که این ایالت با ۸۳ دلیگیت یا نماینده انتخابات تاثیر زیادی در تفاوت آرای دو نامزد ندارد.

هنوز هیلاری کلینتون با ۱۶۴۵ نماینده انتخاباتی در مقابل ۱۳۱۸ نماینده سندرز پیش است. با احتساب سوپر نماینده های انتخاباتی، هیلاری کلینتون با ۲۲۰۱ در مقابل ۱۳۹۹ نماینده و سوپر نماینده انتخاباتی، راه چندانی تا کسب حد نصاب برای نامزدی از حزب دموکرات ندارد.

خانم کلینتون در صورت کسب تنها ۱۸۲ نماینده حزبی دیگر،‌ به عدد ۲۳۸۳ می رسد که برای نامزدی رسمی از حزب دموکرات لازم دارد.

مهمترین انتخابات پیش رو، ایالت کالیفرنیا است که می تواند تکلیف نامزد هایی حزب را مشخص کند.

سندرز که در جمع هوادارانش سخن می گفت بار دیگر گفت که انقلاب سیاسی در ایندیانا پیروز شده است.

از مدتها پیش آقای سندرز که خود را یک سوسیالیست می نامد، می گوید به دنبال یک انقلاب سیاسی در آمریکاست.

XS
SM
MD
LG