لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

انتخابات آمریکا؛ ترامپ به دنبال معاون اول از میان رقبای سابق خود


دونالد ترامپ تنها نامزد باقیمانده حزب جمهوریخواه در میان همسر و فرزندانش بعد از پیروزی در ایالت ایندیانا.
دونالد ترامپ تنها نامزد باقیمانده حزب جمهوریخواه در میان همسر و فرزندانش بعد از پیروزی در ایالت ایندیانا.

دونالد ترامپ تنها نامزد باقیمانده حزب جمهوریخواه که احتمالا نامزد حزب می شود، جستجو برای معاون اول پیشنهادی و یار انتخاباتی خود را در رقابت ریاست جمهوری آمریکا آغاز کرده است. برخی تحلیلگران می گویند او از میان رقبای جمهوریخواه در انتخابات مقدماتی فردی را انتخاب می کند.

دونالد ترامپ جمهوریخواه و هیلاری کلینتون چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت، با حضور در دو مصاحبه جداگانه در شبکه تلوزیونی سی ان ان دیدگاهای خود را با توجه به آخرین تحولات صحنه رقابت‌ها اعلام کردند.

آقای ترامپ میلیاردر جنجالی در بخشهای سوالات در مورد سیاست خارجه‌اش گفت که در صورت ورود به کاخ سفید محدودیت بر ورود مسلمانان به آمریکا را با هدف جلوگیری از نفوذ گروههای افراطی به اجرا خواهد گذارد.

وی افزود که مشکل حل مساله گروههای افراطی باید توسط کشورهای مسلمان حل شود و او حاضر است به این کشور‌ها در حل آن کمک کند.

آقای ترامپ از چهارشنبه شب به تنها داوطلب نامزدی در حزب جمهوریخواه تبدیل شده است.

وی در مورد گزینش معاون خود در راستای جدید‌ترین تحولات گفت که این فهرست شامل
کریس کریستی فرماندار ایالت نیوجرسی، بن کارسون جراح مغز و اعصاب و حتی جان کی سیک فرماندار ایالت اوهایو هم می‌شود.

اقای کی سیک چهارشنبه اعلام کرد که از کارزار رقابتهای انتخاباتی کنار می‌رود.

کیسیک در سخنرانی پایانی خود گفت: "من همواره معتقدم که خداوند برای من هدفی در آفرینشم مانند دیگر مخلوقاتش در نظر گرفته است. و هماگونه که من کارزارم را متوقف می‌کنم، عمیقا ایمان دارم که خداوند برای من راه به پیش و اهداف دیگری در زندگی در نظر گرفته است. سپاسگزار و خدا را شکر."

هنوز نامزدی ترامپ از سوی حزب رسما اعلام نشده و شاید تا دو ماه آینده و مجمع حزبی طول بکشد. ترامپ تاکنون توانسته حمایت ۱۰۵۳ نماینده حزبی را به دست آورد. انتخابات در ۹ ایالت دیگر یا به عبارت دیگر کسب حمایت ۵۱۴ نماینده هنوز باقی مانده است.

وی باید برای دریافت نامزدی حزب به حمایت ۱۲۳۷ نماینده حزبی دست یابد.

چهارشنبه شب سناتور میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا اعلام کرد که برای جلوگیری از انتخاب یک دموکرات که راه ریاست جمهوری باراک اوباما را ادامه خواهد داد، حمایت خود را از آقای ترامپ اعلام می کند.

اما روسای جمهوری پیشین جمهوریخواه، یعنی جرج بوش پدر و پسر هر دو به صورت جداگانه‌ای تلویحا عدم حمایت خود را از آقای ترامپ بیان داشتند. آنها گفتند در این انتخابات موضع گیری نخواهند کرد.

جیمز ثاربر، مدیر مرکز مطالعات کنگره و ریاست جمهوری در دانشگاه آمریکن می گوید که پیشتازی آقای ترامپ که هیچگونه پیشینه سیاسی نداشته عملا بمانند انقلابی در حزب جمهوریخواه است.

وی گفت: "چه او در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و یا نه، حزب جمهوریخواه در حال گذران انقلاب درون حزبی است، زیرا از یک سو اعضای تی پارتی، افراطی راست هستند که تعدادی از آن‌ها در مجلس نمایندگان حضور دارند و از سوی دیگر جمهویخواهانی که خواستار بهبود وضعیت معیشتی و کاهش مالیات‌هایشان هستند. آینده این حزب کمی مبهم است. اما آینده جالبی خواهد بود زیرا که با دعواهای درون حزبی همراه خواهد بود."

دوگانه کلینتون - سندرز

در حزب دموکرات هنوز دو نامزد در رقابت حضور دارند: هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا و برنی سندرز، سناتور ورمونت.

هیلاری کلینتون روز چهارشنبه در مصاحبه‌ اختصاصی با سی ان ان گفت که هنوز زود است که خود را نامزد حزب تلقی کند و کارزار انتخاباتی خود را با قدرت جهت شکست سناتور سندرز به پیش خواهد برد.

خانم کلینتون در مجموع حمایت ۲۲۰۵ نماینده حزبی را در برابر حمایت ۱۴۰۱ نماینده حزبی برای سناتور سندرز کسب کرده است.

برای دریافت نامزدی این حزب در کنوانسیون ملی، به حمایت ۲۳۸۳ نماینده حزبی نیاز است.

XS
SM
MD
LG