لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

بازجویی اف.بی.آی و تلاش مضاعف هیلاری کلینتون برای افزایش اعتبار


اف.بی.آی از هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا درمورد استفاده از ایمیل شخصی برای مکاتبات کاری بازجویی کرده است.
اف.بی.آی از هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا درمورد استفاده از ایمیل شخصی برای مکاتبات کاری بازجویی کرده است.

در آخرین تحولات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین و نامزد مفروض حزب دموکرات برای انتخابات هشتم نوامبر، در تلاش است تا وجهه و میزان قابل اعتماد بودن خود را بالا ببرد.

در پی، بازجویی پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، از خانم کلینتون بانوی اول پیشین آمریکا و سناتور سابق ایالت نیویورک، وی از هر فرصتی برای تبرئه خود بهره می گیرد.

خانم کلینتون گفت "من هیچگاه ایمیل محرمانه را، نه فرستاده ام و نه دریافت کرده ام. فرآیندی برای انتشار ایمیل هایم وجود دارد و طی آن تصمیم به محرمانه دانستن آن گرفته شد، اما محرمانه دانستن تعدادی از آنها به صورت عطف به ماسبق بوده است."

وی همچنین تلویحا ملاقات همسرش، پرزیدنت بیل کلینتون با وزیر دادگستری را امری اشتباه عنوان کرد.

خانم لینچ وزیر دادگستری، که نهاد تحت امرش در حال تحقیق درباره پرونده استفاده از سرور شخصی خانم کلینتون در زمان تصدی وزارت خارجه است، هفته گذشته با پرزیدنت کلینتون ملاقات کوتاهی داشت.

ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون آن را ملاقات خانوادگی عنوان کرده است.

سناتور شرود براون، که گفته می شود جزو فهرست کوتاه دریافت پیشنهاد معاونت خانم کلینتون است، از رییس احتمالی اش دفاع کرد و گفت "هیچ اعلام جرمی صورت نخواهد گرفت. یعنی، وی همان کاری را انجام داده است که دیگر وزاری خارجه انجام می دادند."

اما دونالد ترامپ جمهوریخواه در حساب توئیتری خود، فشار بر پلیس فدرال آمریکا را افزایش داده و نوشته که رهایی هیلاری کلینتون از اتهام، امری دشوار است.

سناتور سابق ریک سنتروم هم که خود داوطلب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ بود، گفت اقدام خانم کلینتون مجرمانه است و اضافه کرد "اگر او هیلاری کلینتون نبود، مثلا اگر کسی که این اقدام را انجام داده، معاون وزیر خارجه بود، یا اولا اخراج می شد و یا ثانیا حتما وزارت دادگستری علیه او اعلام جرم می کرد."

دن بالتز، خبرنگار ارشد روزنامه پرتیراژ واشنگتن پست می گوید که در هر حال برنده تبلیغاتی این پرونده، آقای ترامپ است.

به گفته او "حتی پیش از ملاقات بین پرزیدنت کلینتون و وزیر دادگستری، پرونده استفاده از سرور شخصی از دید کارزار آقای ترامپ به عنوان برد-برد دیده می شد. یعنی یا خانم کلینتون دادگاهی می شود و در غیر این صورت کمپ آقای ترامپ آن را ماستمالی کردن عنوان می کردند."

کاخ سفید در واکنش به ملاقات خانم لینچ و پرزیدنت کلینتون، سعی بر فاصله گرفتن از مساله کرد و اعلام کرد که نتایج این تحقیق بر پایه حقایق است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت "به شما می گویم که نه کاخ سفید و نه شخص پرزیدنت در این ملاقات دخالتی داشتند. پرزیدنت انتظار دارد که این تحقیقات مانند هر تحقیقاتی دیگر انجام شود، یعنی انجام تحقیقات بر اساس ادله و مدرک."

اما به رغم این سر وصداها پرزدینت اوباما و جو بایدن معاونش، طبق برنامه های از پیش اعلام شده، خانم کلینتون را طی این هفته در دو ایالت کارولینای شمالی و پنسیلوانیا همراهی خواهند کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG