لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

جیمز بیکر: سیاست های ترامپ جهان را ناامن تر می کند


جیمز بیکر در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر، وزیر خارجه آمریکا بود
جیمز بیکر در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر، وزیر خارجه آمریکا بود

در ادامه انتقادهای جمهوریخواهان از دونالد ترامپ نامزد احتمالی حزب جمهوریخواه، وزیر یکی از وزرای خارجه سابق ایالات متحده سیاست خارجی ترامپ را برای جهان مخرب می داند.

جیمز بیکر وزیر خارجه اسبق آمریکا در جلسه بررسی "نقش آمریکا در جهان" در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت سیاست خارجی پیشنهادی دونالد ترامپ، جهان را به مکانی کمتر امن تبدیل می‌کند.

آقای بیکر در این جلسه که روز پنجشنبه برگزار شد، گفت: جهان با اجرای پیشنهادات ترامپ، از ثبات بسیار کمتری برخوردار خواهد بود و با تضعیف پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، چنان که ترامپ پیشنهاد می‌کند، کشورهای بیشتری به سلاح اتمی دسترسی پیدا خواهند کرد.

جیمز بیکر که در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر وزیر خارجه امریکا بود، در بخشی دیگر از سخنانش گفت: ما امروز مشکلات زیادی داریم، ولی با پیشنهادات ترامپ، با مشکلاتی به مراتب بیشتر مواجه خواهیم شد.

انتقاد این دیپلمات کهنه کار جمهوریخواه در حالی است که ترامپ سیاست خارجی خود را در هفته پیش اعلام کرد. آقای ترامپ مخالف پذیرش مسلمانان در آمریکاست و می گوید طرفدار کشیدن دیوار در جنوب آمریکا برای ممانعت از ورود مکزیکی هاست.

در ده روز اخیر با اعلام این که دونالد ترامپ نامزد احتمالی این حزب است، برخی چهره های سرشناس جمهوریخواه، تمایلی به حمایت از او نشان نداده اند.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که همزمان رئیس مجمع ملی حزب جمهوریخواه برای انتخاب نامزد نهایی حرب است، هنوز آقای ترامپ را مورد حمایت قرار نداده است.

XS
SM
MD
LG