لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

عدم اشتیاق سران حزب جمهوریخواه به ترامپ؛ رقابت کلینتون و سندرز ادامه دارد


جمعی از کارگران معدن در چارلستون ویرجینیای غربی از ترامپ حمایت کرده اند.
جمعی از کارگران معدن در چارلستون ویرجینیای غربی از ترامپ حمایت کرده اند.

دو روز بعد از بی رقیب ماندن دونالد ترامپ نامزد پیشروی جمهوریخواهان، سران این حزب حمایت چندانی از او نکرده اند. همزمان، دو نامزد دموکرات انتخابات رقابت را تا انتخابات مقدماتی سایر ایالت ها ادامه می دهند.

پیشتازی و شناسایی دونالد ترامپ به عنوان کسی که نامزدی حزب جمهوریخواه برای ریاست جمهوری آمریکا را کسب خواهد کرد، تا کنون باعث حمایت رهبران و پیشکسوتان حزب از او نشده است.

ترامپ به عنوان تنها داوطلب کمپ جمهوریخواه روز گذشته پیکان حملات خود را به سوی خانم کلینتون پیشتاز رقابت های در اردوی دموکرات‌ها نشانه گرفت و بار دیگر وزیر خارجه پیشین را کلینتون حقه باز نامید.

پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان کنگره روز پنجشنبه به شبکه سی ان ان گفت فعلا آماده حمایت از ترامپ نیست.

پل رایان قبلاً از اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر اینکه اگر وی نامزدی حزب را به دست نیاورد، طرفدارانش در کنوانسیون ملی حزب در ماه ژوئیه شورش خواهند کرد، انتقاد کرده بود.

آقای ترامپ در واکنش به اظهارات پل رایان گفته است که وی نیز آماده حمایت از منویات رایان نیست، ولی همکاری‌های آتی با وی را رد نکرده است.

برخی از رهبران اصلی حزب جمهوریخواه مانند روسای جمهور پیشین مانند جرج بوش پدر و پسر از تایید آقای ترامپ خودداری کرده‌اند، اما سناتور میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا اعلام کرد که از آقای ترامپ حمایت می‌کند.

آقای ترامپ به عنوان تنها داوطلب حزب جمهوریخواه، بدون توجه به حوادث درون حزبی خود، حملات خود علیه کلینتون دموکرات ادامه داد.

ترامپ روز پنجشنبه گفت: "اتحادیه معدنکاران ایالت وست ویرجینیا از من حمایت می‌کند. واقعیت اینه که گزینه‌های انتخاباتی بین من و هیلاری است و در حقیقیت همه ما از ته دل او را هیلاری حقه باز می‌نامیم. یک نگاهی به بنیاد کلینتون‌ها بیندازید. من در گذشته به آن مجموعه کمک مالی کردم، به امید اینکه آن پول را درست هزینه کنند اما نمی‌دانستم که آن را صرف پرواز با جت‌های خصوصی می‌کنند. خیلی از مردم به این بنیاد کمک کردند ولی اساس این بنیاد یک کلاهبرداری است."

همچنین آقای ترامپ در حساب توئیتری خود برای جلب حمایت لاتین تبار‌ها، به رغم موضع جنجالی علیه این اقلیت، روز سینکو دی مایو یا پنجم ما مه را که نام یک روز جشن در مکزیک و برخی از ایالت‌ها در آمریکاست، به آن‌ها تبریک گفت.

در مقابل، هیلاری کلینتون در کارزار انتخاباتی خود در ایالت کالیفرنیا، ایالتی که انبوهی از لاتین تبار‌ها در آن اقامت دارند، هشدار داد که صحبت های پیشین آقای ترامپ را فراموش نکنند.

وی گفت: "همین چند روز پیش، دونالد ترامپ باردیگر برنامه خود مبنی اخراج میلیون‌ها تن از آمریکا را تکرار کرد. او گفته در روزهای اولیه ورود به کاخ سفید، برنامه‌های حمایتی از کودکان خانواده‌های مهاجرین غیرقانونی را لغو می‌کند و ساخت دیوار مرزی را شروع می‌کند. خوب بهترین راه ممانعت از رخداد چنین حوادثی این است که نگذاریم او هیچگاه به کاخ سفید نزدیک شود."

سناتور سابق ایالت نیویورک که پیشتاز رقابتهای حزب دموکرات است، تلویحا از سناتور سندرز خواست که هر چه زود‌تر برای متحد کردن دموکرات‌ها در برابر جمهوریخواهان از رقابتهای درون حزبی کناره گیری کند.

انتخابات مقدماتی هر دو حزب تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد.

آقای ترامپ تاکنون توانسته حمایت ۱۰۵۳ نماینده حزبی را به دست آورد. وی باید برای دریافت نامزدی حزب به حمایت ۱۲۳۷ نماینده حزبی دست یابد.

خانم کلینتون در مجموع حمایت ۲۲۰۵ نماینده حزبی را در برابر حمایت ۱۴۰۱ نماینده حزبی برای سناتور سندرز کسب کرده است.

برای دریافت نامزدی این حزب در کنوانسیون ملی، به حمایت ۲۳۸۳ نماینده حزبی نیاز است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG