لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

شب سوم کنوانسیون جمهوریخواهان: همه علیه توافق هسته ای ایران


بعد از سخنرانی پنس، ترامپ به استقبال او آمد.
بعد از سخنرانی پنس، ترامپ به استقبال او آمد.

چهارشنبه شب کنوانسیون جمهوریخواهان در شهر کلیولند برگزار شد. مارکو روبیو، داگ واکر و تد کروز، سه رقیب دونالد ترامپ در این مراسم سخنرانی کردند و هرچند روبیو و واکر از ترامپ حمایت کردند اما تد کروز به حمایت ضمنی و بدون نام بردن مستقیم از ترامپ کفایت کرد.

تد کروز سناتور تگزاس که از مخالفان توافق هسته ای در کنگره آمریکا است* در بخشی از سخنانش به موارد ضعف دولت اوباما و هیلاری کلینتون اشاره کرد و گفت آنها توافق هسته ای را به ایران هدیه داده اند در حالیکه در هر مناسبت و تعطیلی در ایران، مرگ بر آمریکا گفته می شود.

مارکو روبیو سناتور فلوریدا نیز در سخنانش این توافق را عاملی برای به خطر افتادن منافع آمریکا در خاورمیانه دانست.

نیوت گینگریج رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا هم که در چهارشنبه شب سخنرانی کرد، عمده سخنان خود را به موضوع امنیت ملی اختصاص داد و گفت اوباما اجازه داده است ایران هسته ای شود.

اما سخنران اصلی سومین روز کنوانسیون جمهوریخواهان، مایک پنس فرماندار ایالت ایندیانا و یار انتخاباتی دونالد ترامپ برای انتخابات پیش رو بود.

آقای پنس نیز در سخنانش به توافق هسته ای ایران به عنوان نکته ضعف دولت فعلی اشاره کرد و از آمریکایی ها خواست به همین دلیل به ترامپ و او در انتخابات آینده رای دهند.

اریک ترامپ فرزند ترامپ هم در سخنانش هرچند درباره پدر خود سخن می گفت اما گفت پدرش اجازه نمی دهد که با ایران توافق شود و بعد ۱۵۰ میلیون دلار به جمهوری اسلامی ایران پرداخت شود.

دوباره: کروز و ترامپ

روز سوم کنوانسیون حزب جمهوریخواه تحت تاثیر سخنرانی تد کروز و عدم حمایت آشکار او از ترامپ بود. این دو که در هفته های آخر رقابت در خردادماه،‌ انتقادات تند و تیزی از هم داشتند،‌ در حالی در کنوانسیون به هم رسیدند که پیش از مراسم گفته شد کروز در سخنرانی خود از ترامپ به طور مشخص اسم نمی برد.

کروز هرچند سخنرانی خود را با تبریک به ترامپ آغاز کرد اما تا پایان سخنرانی ۲۳ دقیقه ای اش دیگر نامی از ترامپ نیاورد.

سناتور تگزاس،‌ از رای دهندگان آمریکایی خواست که برای انتخابات آبان ماه به وجدان خود رجوع کنند. وی البته از هیچ فرصتی برای انتقاد از اوباما و کلینتون دریغ نکرد.

در اواخر سخنرانی کروز، دونالد ترامپ ناگهان در کنواسیون حاضر شد اما این حضور ناگهانی هم موجب نشد کروز با نام بردن از او، حمایت علنی خود را اعلام کند طوریکه حضار کروز را هو کردند.

آقای ترامپ در توئیر خود نوشت،‌ « تد کروز هو شد. او به قرارش عمل نکرد. من دو ساعت قبل از سخنرانی متن آن را دیدم. بذار صحبت کنه. مساله مهمی نیست.»

تد کروز تنها در بخش هایی از صحبت خود ضمنی از نامزدی ترامپ حمایت کرد. او گفت هدف حمایت از فرد یا یک کارزار انتخاباتی نیست بلکه هدف ارزش های آمریکا و آزادی است.

وی همچنین گفت همه باید کاری کنند کلینتون انتخاب نشود.

سخنرانی مایک پنس

اما سخنران آخر کنوانسیون جمهوریخواهان در چهارشنبه شب،‌ مایک پنس «یار انتخاباتی» ترامپ بود. او که از سوی ترامپ نامزد این سمت شد، رسما در سخنرانی چهارشنبه شب این پیشنهاد را پذیرفت.

پنس که فرماندار ایندیانا است، در سخنانی ضمن انتقاد از کلینتون و اوباما خواستار رای همه جمهوریخواهان و حتی دموکرات ها شد.

یار انتخاباتی ترامپ همچنین با برشمردن سابقه فعالیت اقتصادی ترامپ گفت او کسی است که هرگز از کاری که شروع کرده عقب نمی نشیند.

کنوانسیون جمهوریخواهان روز پنجشنبه با سخنرانی نهایی پایان میابد. در این سخنرانی دونالد ترامپ رسما پذیرش پیشنهاد نامزدی حزب را اعلام می کند و همزمان سیاست خود را تبیین می کند.

کنوانسیون جمهوریخواهان از روز دوشنبه شروع شده بود.

دموکرات ها هم برای نهایی کردن نامزدی هیلاری کلینتون دوشنبه تا پنجشنبه آینده در فیلادلفیا گرد هم می آیند.

XS
SM
MD
LG