لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۷

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات مقدماتی نوادا در آستانه "سه شنبه بزرگ"


این سومین پیروزی ترامپ در چهار انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان است.
این سومین پیروزی ترامپ در چهار انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان است.

دونالد ترامپ داوطلب نامزدی از حزب جمهوریخواه سه شنبه شب توانست با فاصله ای زیاد از رقبا، به سومین برد پیاپی خود را در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا دست یابد.

این سرمایه دار میلیاردر و چهره جنجالی در انتخابات مقدماتی نوادا ۴۶ درصد آرا را کسب کرد. پیروزی آقای ترامپ از آن جهت اهمیت داشت که رقبای او مجموعا از نصف او نیز کمتر رای کسب کردند. در انتخابات مقدماتی در نوادا، مارکو روبیو ۲۴ درصد و تد کروز تقریبا ۲۰ درصد از آرا را به خود اختصاص دادند.

این سومین پیروزی آقای ترامپ در چهار انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه آمریکاست و کفه ترازوی او را در آستانه "سه شنبه بزرگ" یا "Super Tuesday" سنگین می کند. سه شنبه بزرگ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معمولا اولین سه شنبه ماه مارچ است و در آن چند ایالت انتخابات میاندوره ای برگزار می کنند که پیروزی در آنها، تقریبا تکلیف نهایی نامزد دو حزب را می کند.

با اینکه آقای ترامپ به اظهارات جنجالی شهرت دارد و حتی به تازگی با پاپ فرانسیس جدال کلامی داشت، اما هنوز او در حزب جمهوریخواه بی رقیب است. حتی هفته پیش بعد از انتخابات مقدماتی کارولینای جنوبی که جب بوش کناره گیری کرد، آرای حدود ده درصد او بیشتر از روبیو یا کروز به نفع ترامپ شد.

حزب دموکرات تنها دو نامزد دارد که هیلاری کلینتون و برنی سندرز از این حزب سه روز دیگر در ایالت کارولینای جنوبی رقابت می کنند. رقابت این دو نزدیک است با اینحال خانم کلینتون تا به حال دو ایالت از سه ایالت را برنده شده است.

XS
SM
MD
LG