لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

کلینتون و ترامپ برنده سومین انتخابات درون‌حزبی دموکرات ها و جمهوریخواهان شدند


این دومین پیروزی کلینتون و ترامپ از سه دور انتخابات درون‌حزبی دموکرات ها و جمهوریخواهان است.
این دومین پیروزی کلینتون و ترامپ از سه دور انتخابات درون‌حزبی دموکرات ها و جمهوریخواهان است.

در سومین دور از انتخابات درون‌حزبی دموکرات ها و جمهوری خواهان در غرب و شرق آمریکا، به ترتیب هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ پیروز شدند.

هیلاری کلینتون داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پیروز رای گیری درون حزبی در ایالت غربی نوادا اعلام شد. او در رقابتی نزدیک توانست برنی سندرز را برای دومین بار شکست دهد.

اما در شرق آمریکا، رقابت جمهوریخواهان در ایالت کارولینای جنوبی به پیروزی دوباره دونالد ترامپ میلیاردر آمریکایی منجر شد.

دومین پیروزی کلینتون

این دومین پیروزی کلینتون در سه دور انتخاب درون‌حزبی دموکرات ها است. او در در انتخابات آیوا اول شد اما در دومین انتخابات درون‌حزبی در نیوهمپشایر رقابت را به برنی سندرز واگذار کرد.

خانم کلینتون در توییتر خود ضمن اعلام پیروزی از رای دهندگان ایالت نوادا سپاسگزاری کرد و گفت "این پیروزی شماست."

هیلاری کلینتون بعد از پیروزی در نوادا، در حالیکه همسرش بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا در کنارش ایستاده بود در یک سخنرانی، این پیروزی را مقدمه ای بر دیگر پیروزی ها برای آنچه بهتر شدن آمریکا نامید، دانست.

او گفت آمریکایی ها حق دارند از وضعیت موجود عصبانی باشند و همچنین برای "راه حل های واقعی" تشنه باشند.

کلینتون گفت من مخالف عبارت "من و آنها" هستم. ما باید با هم مشکلات پیش رو را حل کنیم.

این نامزد انتخابات همچنین در سخنانش وعده داد بهره وام دانشجویی را نصف خواهد کرد. او همچنین گفت برنامه ای برای مهاجران خواهد داشت.

کلینتون همچنین گفت که نسل جوان امروز آمریکا بیشتر از هر گروهی در تاریخ آمریکا به هم از طریق ابزارهای مدرن متصل هستند. این رهبری ویژه ای می خواهد که کشور را در مسیر بهتری قرار دهد.

دومین پیروزی ترامپ

آقای ترامپ نیز مانند کلینتون با پیروزی در کارولینای جنوبی، عدد پیروزی های خود را به دو رساند. در دو انتخابات پیشین درون حزبی جمهوریخواهان که در ایالت آیوا و نیوهمپشایر برگزار شد، به ترتیب تد کروز و دونالد ترامپ پیروز شده بودند.

ترامپ نیز بعد از دومین پیروزی در سه دور انتخابات درون‌حزبی جمهوریخواهان، خود را بیش از قبل به برنده شدن نامزدی این حزب نزدیک می بیند.

هرچند در میان دموکرات ها تنها بین دو نفر رقابت است اما در سمت جمهوریخواهان عده بیشتری رقابت دارند. غیر از ترامپ، نامزدهای دیگر بر سر مقام دوم و سوم رقابت می کنند. آنها خوشبین هستند با انصراف نامزدهای کم رای و کسب رای طرفداران آنها در ایالت های بعدی، خود را به ترامپ برسانند.

نتایج جمهوریخواهان در کارولینای جنوبی - سی‌ان‌ان
نتایج جمهوریخواهان در کارولینای جنوبی - سی‌ان‌ان

در سومین دور از انتخابات درون‌حزبی جمهوریخواهان بعد از ترامپ، مارکو روبیو سناتور جوان کوبایی تبار از فلوریدا توانست به رتبه دوم برسد. بعد از روبیو، تد کروز سناتور تگزاس قرار گرفته است.

جب بوش بعد از اینکه برای سومین بار نتوانست جزو سه نامزد اول باشد، ساعتی بعد از پایان انتخابات درون‌حزبی جمهوریخواهان از ادامه رقابت اعلام انصراف کرد.

روبیو و کروز خوشبین هستند با جلب آرای طرفداران بوش، خود را به ترامپ برسانند.

روبیو ساعتی بعد از برگزاری این دور انتخابات درون‌حزبی گفت "بعد امشب رقابت حزب ما سه نامزدی خواهد بود."

اشاره او به سه نامزد بالای جدول جمهوریخواهان یعنی ترامپ، خود او و کروز است.

XS
SM
MD
LG