لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

داوطلبان جمهوریخواه انتخابات آمریکا در نوادا رقابت می کنند


داوطلبان جمهوریخواه نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا بخت خود را در ایالت نوادا برای برگزیده شدن به عنوان نامزد حزب می آزمایند.

ایالت نوادا در جنوب غربی آمریکا سه‌شنبه، ۲۳ فوریه، چهارم اسفند در حالی صحنه انتخابات انجمن‌های حزب جمهوریخواه است که بر اساس نظرسنجی‌ها انتظار می‌رود بار دیگر دونالد ترامپ سرمایه‌دار بر دیگر رقبای انتخاباتی خود پیشی گیرد.

پیش بینی ها حاکی از پیروزی چشمگیر ترامپ در رای گیری ایالت نوادا است. این در حالی است که آقای ترامپ در شرق آمریکا نیز در انتخابات مقدماتی دو ایالت نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی بر رقیبان انتخاباتی خود پیروز شده است.

آخرین نظرسنجی‌ها نشان داده دونالد ترامپ در سطح کشور ۴۰ درصد از حمایت رای دهندگان را در دست دارد در حالی که تد کروز سناتور ایالت تگزاس و مارکو روبیو سناتور ایالت فلوریدا با در دست داشتن حمایت ۲۰ درصدی همچنان در تلاش کسب مقام دوم هستند و رقابت تنگاتنگی با هم دارند.

دو نامزد جمهوریخواه دیگر که در انتخابات امروز رقابت می‌کنند سناتور کیسیک از ایالت اوهایو و بن کارسون جراح بازنشسته هستند که به نظر نمی‌رسد شانس پیروزی داشته باشند.

پیروزی در انتخابات انجمن‌های حزب جمهوریخواه در ایالت نوادا راه را برای این نامزدها در انتخابات سه‌شنبه آینده که سه‌شنبه بزرگ خوانده می‌شود هموار می‌کند.

در انتخابات سه شنبه آینده ۱۴ ایالت و همچنین ساموآی آمریکا همزمان انتخابات مقدماتی خود را برگزار خواهند کرد. به عبارتی تا سه شنبه دیگر یک سوم ایالت‌های کشور نامزدهای انتخاباتی خود را برگزیده‌اند.

رقابت تنگاتنگ کلینتون و سندرز در حزب دمکرات

در جبهه دمکرات‌ها هم انتخابات مقدماتی روز شنبه ۲۷ فوریه در ایالت کارولینای جنوبی برگزار خواهد شد. به نظر می‌رسد هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین کشور در این ایالت بر برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت که تمایلات سوسیالیستی دارد پیشی گیرد.

خانم کلینتون همچنین از حمایت مقام‌ها و اعضای برجسته حزب دموکرات که در تصمیم گیری‌های داخلی حزب دمکرات تاثیرگذار هستند، برخوردار است.این افراد عمدتاً از مقام‌های پیشین دولتی هستند و قدرت زیادی در حزب دارند و حمایت انان از یک نامزد انتخاباتی می‌تواند موجب پیروزی آن نامزد شود.

خانم کلینتون تاکنون حمایت ۴۵۱ نفر از مجموعه ۷۱۲ عضو برجسته یا سوپر دلیگیت (Super deligate) حزب دموکرات را که از این حق ویژه برخوردارند کسب کرده در حالی که آقای سندرز فقط از حمایت ۱۹ نفر برخوردار است.

XS
SM
MD
LG