لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

دیدار ترامپ و رئیس جمهوری مکزیک: درباره هزینه ساخت دیوار بحثی نکردیم


دونالد ترامپ که برای دیداری از پیش اعلام نشده به مکزیک سفر کرد، بعد از دیدار با رئیس جمهوری این کشور گفت که درباره ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک بحث کردیم اما صحبتی درباره این که چه کشوری باید هزینه ساخت چنین دیواری را بدهد، حرفی نزدیم.

سفر ناگهانی دونالد ترامپ به مکزیک در حالی انجام شد که نامزد حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا و رئیس جمهوری مکزیک پیشتر جنگ لفظی شدیدی داشتند.

این سرمایه دار اهل نیویورک در طول کمپین انتخاباتی خود بارها با کنایه از مکزیکی ها حرف زده و حتی در مقطعی گفت مهاجران مکزیکی در آمریکا یک عده قاچاقچی مواد مخدر و متجاوز جنسی هستند و عده ای را هم آدم های خوب نامید.

بعد از این اظهارات بود که ترامپ پیشنهاد ساخت دیواری بین مکزیک و ایالات متحده را مطرح کرد، تا مانع جلوگیری از ورود غیرقانونی مهاجران مکزیکی به آمریکا شود. او حتی گفت که هزینه ساخت دیوار را باید مکزیک بپردازد.

اما در مقابل انریکه پنا نیتو رئیس جمهوری مکزیک هم دو ماه پیش در یکی از سخنرانی هایش ضمن اعلام اینکه کشورش پولی برای ساخت دیوار نخواهد پرداخت، گفت "لحن گستاخانه ترامپ" شبیه کسانی چون آدولف هیتلر رهبر آلمان نازی و بنیتو موسولینی دیکتاتور ایتالیا است.

با این سابقه ناگهان روز گذشته ترامپ اعلام کرد دعوت روز جمعه رئیس جمهوری مکزیک برای سفر به این کشور را پذیرفته است. انریکه پنا نیتو از هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای سفر به مکزیک دعوت کرده بود.

بعد از دیدار با رئیس جمهوری مکزیک، دونالد ترامپ عصر چهارشنبه در یک نشست خبری مشترک با انریکه نیتو شرکت کرد. او با احترام از مکزیکی ها سخن گفت و تاکید کرد همانقدر که شما کشور تان را دوست دارید، من هم همانطور که می دانید آمریکا را دوست دارم.

نامزد جمهوریخواهان به جزئیات ملاقات دو جانبه اشاره ای نکرد و تنها گفت با دیدگاه های هم آشنا شدیم.

آقای ترامپ درباره موضوعات مناقشه انگیز هم گفت بحث دیوار را کردیم اما درباره اینکه چه کسی هزینه ساخت آن را بدهد، بحثی نکردیم.

وی افزود: مهاجران غیرقانونی به هر دو کشور آسیب می زنند.

انریکه پنا نیتو رئیس جمهوری مکزیک هم در این دیدار گفت هدف از این ملاقات آشنایی بیشتر بود و گفت در ده سال اخیر مهاجرت غیرقانونی از مکزیک خیلی کمتر شده است.

رئیس جمهوری مکزیک افزود: هر دو کشور نیاز به سیاست تازه ای برای مقابله با مهاجران غیرقانونی و گردش مواد مخدر و پول کثیف دارند.

نیتو تاکید کرد که هر دو کشور باید برای امنیت مرز آمریکا و مکزیک سرمایه گذاری کنند.

XS
SM
MD
LG