لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

یک هفته تا آخرین انتخابات مقدماتی در کالیفرنیا


هیلاری کلینتون با یکی از حامیانش سلفی می گیرد.
هیلاری کلینتون با یکی از حامیانش سلفی می گیرد.

انتخابات مقدماتی آمریکا عملا پس از برگزار شدن در شش ایالت باقی مانده روز ۱۸ خرداد ماه به پایان می رسد. بعد از این مرحله، یک ماه دیگر مجمع حزبی دو حزب درباره نامزد نهایی حزب شان تصمیم نهایی می گیرند.

سناتور سندرز که فاصله زیادی در جلب حمایت نمایندگان حزبی با خانم کلینتون پیشتاز رقابتها دارد، در یکی از سخنرانی های خود در این ایالت، از سیستم انتخاباتی درون حزبی، حزب دموکرات شدید انتقاد کرد.

سندرز گفت: "هیلاری برای اینکه به شما نشان دهیم که سیستم انتخاباتی به چه اندازه مضحک است، شما پیش از آغاز رقابتهای درون حزبی به حمایت بیش از ۴۰۰ نماینده حزبی غیر منتخب دست یافتید. یعنی پیش از آنکه حتی یک رای به صندوق برای مشخص شدن محبوبیت رقبا به صندوق بیفتد."

وی افزود: "این مساله نشانگر مضحک بودن سیستم انتخاباتی درون حزبی است و ما می خواهیم آنرا اصلاح کنیم."

ایالت کالیفرنیا یکی از ایالتهایی که روز سه شنبه دیگر انتخابات مقدماتی در آن برگزار می شود. کالیفرنیا پر جمعیت ترین ایالت در آمریکاست و انبوهی از لاتین تبارها را درخود جای داده است.

خانم کلینتون و سناتور سندرز با متمرکز کردن تلاشهای خود سعی دارند که در این ایالت با فاصله زیاد پیروز میدان شوند. نتیجه انتخابات مقدماتی به عنوان ابزاری براس سنجش محبوبیت در انتخابات سراسری تلقی می شود.

از سوی دیگر، آقای ترامپ بارها گفته است که در صورت ورود به کاخ سفید علاوه بر ساخت دیواری حائل در مرز کشورش با مکزیک، میلیونها مهاجر غیر قانونی که عمدتا لاتین تبار هستند از این کشور اخراج خواهد کرد.

این مساله به یکی از موضوعات کلیدی در این ایالت تبدیل شده است. اما همه لاتین تبارها مخالف آقای ترامپ نیستند. برخی از آنها از ترامپ حمایت می کنند.

روز سه شنبه، آقای ترامپ که مواضع جنجالی دارد، در نشست خبری پیرامون جمع آوری و اعطای کمک مالی به خیریه های کهنه سربازان به خبرنگاران حملات تندی کرد.

پیشتر او مدعی شده بود چند میلیون برای کهنه سربازها پول جمع کرده اما رسانه ها دنبال جزئیات این کمک بودند و همین مساله موجب اعتراض او شد.

وی بر این باور است که رسانه های به جای تمجید از او برای جمع آوری حدود ۶میلیون دلار برای کهنه سربازان، او را برای ارائه فهرست دریافت کنندگان این کمکها تحت فشار بی امان گذاشتند.

روز سه شنبه، جیم آکوستا، خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌ان در نشست خبری ترامپ از او گله کرد.

اکوستا خطاب به ترامپ گفت: "شما در طول این نشست رسانه ها را متقلب و مشمئزکننده خطاب کردید. من با شما موافق نیستم و اگر اجازه بدهید از شما بپرسم به نظر می آید که شما نسبت به تحقیق مقاومت می کنید. خوب اینگونه پرسشها را باید هر کسی به دنبال راهیابی به کاخ سفید است باید پاسخ دهد."

ترامپ هم در پاسخ گفت: "من از تحقیق خوشحال می شوم. اما می دانید مساله چیست؟ من برای کهنه سربازان پول جمع کردم و من گزارش های تلویزیونی شما را دیدم. وقتی که من پول زیادی برای کهنه سربازان جمع کردم شما پرسیدید که هیلاری کلینتون چقدر جمع کرده؟ هیچی؟"

اما جمع آوری کمک مالی برای خیریه های کهنه سربازان، خیلی هم مورد خوشایند این گروه نبوده است. گروهی از این افراد در مقابل برج آقای ترامپ که نشست مطبوعاتی اش در حال برگزاری بود، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

پس انتخابات مقدماتی، دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در پایان تیرماه، اوایل مرداد ماه با برگزاری کنوانسیون ملی حزب، نامزدی را که در انتخابات سراسری وارد میدان می شود، معرفی می کنند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG