لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

کلینتون: ترامپ صلاحیت اداره کشور را ندارد


خانم کلینتون در حالی از ترامپ انتقاد کرد که امیدوار است در انتخابات مقدماتی کالیفرنیا آرای لازم برای نامزدی حزب را کسب کند.
خانم کلینتون در حالی از ترامپ انتقاد کرد که امیدوار است در انتخابات مقدماتی کالیفرنیا آرای لازم برای نامزدی حزب را کسب کند.

در حالیکه روز پنجشنبه، دونالد ترامپ توانست تعداد لازم نماینده های انتخاباتی برای نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه را کسب کند، هیلاری کلینتون رقیب او در حزب دموکرات گفت که ترامپ صلاحیت اداره کشور را ندارد.

خانم کلینتون، رقیب احتمالی وی در انتخابات سراسری در واکنش به خبر دریافت نامزدی حزب جمهوریخواهِ آقای ترامپ گفت که وی صلاحیت اداره کشور را ندارد.

وی گفت: "در خبرها آمد که دونالد ترامپ توانست تعداد مورد نیاز نمایندگان حزبی را برای دریافت نامزدی حزب جمهوریخواه کسب کند. یعنی یک فرد بی صلاحیت و غیر قابل اعتماد با تصدی قدرتمندترین پست جهان فاصله کمی دارد."

دونالد ترامپ میلیاردر جنجالی و سلطان مستغلات که هیچگونه تجربه سیاسی ندارد، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات سراسری آبانماه خواهد بود.

از سوی دیگر انتقادات علیه موضعگیریهای بحث برانگیز آقای ترامپ، علاوه بر رقبای حزب دموکرات، مرزها را در نوردیده و شامل همپیمانان نزدیک آمریکا در جهان شده است.

آقای ترامپ روز گذشته توانست به تعداد نمایندگان حزبی برای دریافت نامزدی حزب جمهوریخواه، یعنی نمایندگی این حزب در انتخابات سراسری را کسب کند.

وی توانست این مهم را پیش از پایان انتخابات مقدماتی درون حزبی و یکماه پس از اینکه همه ۱۶ داوطلب حزبی را از میدان به در کرده بود، محقق کند.

وی در سخنرانی به این مناسبت، عدم توانایی خانم کلینتون به دریافت نامزدی حزبی، به رغم انبوهی از تجربه سیاسی، را به سخره گرفت.

"پیش بینی می شد که ما نامزدی را در کنوانسیون در مرداد ماه و یا حتی شهریورماه دریافت کنیم و ما حالا در این مکان نظاره گر تلاش هیلاری برای دریافت نامزدی حزبش هستیم و هنوز هم به آن نقطه نرسیده است."

آقای ترامپ توانسته با موضعگیریهای جنجالی سیاست داخلی و خارجی، مثلا خروج آمریکا از سازمان نظامی ناتو، اخراج دسته جمعی مهاجرین غیر قانونی از آمریکا و حتی انتقاد از عضویت واشنگتن در توافقنامه های بین المللی به محبوبیتی بین رای دهندگان آمریکا دست یابد.

وی روز گذشته گفت که آمریکا از پیمان تغییرات جوی پاریس که به موجب آن کشورهای صنعتی باید تا سال ۲۰۲۰ از تولید گازهای گل خانه ای خود بکاهند، با هدف حمایت از صنایع آمریکا، خارج خواهد شد.

وی گفت: "ما از توافق تغییرات جوی پاریس کنار خواهیم کشید. (تشویق حضار) ... باورکردنی نیست. همچنین ما حق عضویتهای ایالت متحده به برنامه های گرمایش زمین سازمان ملل را قطع خواهیم کرد."

آقای ترامپ چندی پیش، با نخست وزیر بریتانیا در مورد ممانعت از ورود مسلمانان به آمریکا پس از انتخاب اولین شهردار مسلمان لندن، درگیری لفظی پیدا کرد.

دیوید کامرون که هم اکنون در اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان در ژاپن به سر می برد، درباره نامزدی آقای ترامپ و احتمال ریاست جمهوری وی گفت که لندن از نزدیک این انتخابات را زیر نظر دارد.

کامرون گفت: "در مورد روابط بریتانیا و آقای دونالد ترامپ باید بگویم، خوب، نامزدان آمریکایی، پیش از انتخابات سراسری به برخی از کشورهای اروپایی سر می زنند و من حاضرم در این چارچوب با آنها ملاقات کنم. هنوز تاریخی برای آن مشخص نشده، اما در هر صورت از دید ما انتخابات امسال آمریکا بسیار جالب است."

انتخابات سراسری در آبانماه امسال برگزار می شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG