لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

سه‌شنبه بزرگ: انتخابات مقدماتی در ۱۴ ایالت آمریکا؛ پیروزی جو بایدن در ۱۰ ایالت

  • انتخابات مقدماتی آمریکا در ۱۴ ایالت برگزار شد؛ به همین دلیل به آن «سه‌شنبه بزرگ» می‌گویند
  • در انتخابات مقدماتی سه شنبه ۱۳ اسفند، در مجموع ۱۳۵۷ نماینده برای اعزام به مجمع ملی بین رقبا تقسیم خواهند شد. این رقم ۳۴ درصد کل نمایندگان است
  • برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزد پیروز باید از مجموع ۳۹۷۹ نماینده اعزامی به مجمع ملی حزب دموکرات، ۱۹۹۱ نماینده را کسب کند.
  • تاکنون جو بایدن و برنی سندر بیشترین نماینده را از چند انتخابات قبلی کسب کرده اند
  • در انتخابات سه‌شنبه بزرگ نام مایکل بلومبرگ هم وارد رای‌گیری شد اما توفیق چندانی نداشت
  • جو باید شب پر فروغی داشت و توانست در ۱۰ ایالت پیروز شود. برنی سندرز در ایالت مهم کالیفرنیا پیش افتاد
۱۶:۰۵ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

سه‌شنبه بزرگ در یک نگاه

روز سه شنبه، انتخابات مقدماتی آمریکا در ۱۴ ایالت برگزار می‌شود؛ به همین دلیل به آن «سه‌شنبه بزرگ» می‌گویند.

در انتخابات مقدماتی سه شنبه ۱۳ اسفند، در مجموع ۱۳۵۷ نماینده برای اعزام به مجمع ملی بین رقبا تقسیم خواهند شد. این رقم ۳۴ درصد کل نمایندگان است.

برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزد پیروز باید از مجموع ۳۹۷۹ نماینده اعزامی به مجمع ملی حزب دموکرات، ۱۹۹۱ نماینده را کسب کند.

تاکنون برنی سندرز و جو بایدن بیشترین نماینده را از چند انتخابات قبلی کسب کرده اند. به نسبت دموکرات‌ها، پرزیدنت ترامپ از حزب جمهوریخواه کار آسان‌تری دارد. او که رقیبی جدی ندارد،‌ نامزد حزب خود خواهد بود. او دوشنبه شب برای شرکت در یک کارزار انتخاباتی در کارولینای شمالی حضور یافت.

در انتخابات سه‌شنبه بزرگ نام مایکل بلومبرگ هم وارد رای‌گیری می‌شود.

۱۶:۰۷ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸
شرکت آمریکایی ها در انتخابات سه‌شنبه بزرگ، در خارج از ایالات متحده
شرکت آمریکایی ها در انتخابات سه‌شنبه بزرگ، در خارج از ایالات متحده

انتخابات مقدماتی ۱۳ اسفند، در بیرون از آمریکا هم دنبال می‌شود و شهروندان آمریکا در برخی کشورها از جمله تایلند، رای خود را به صندوق انداختند.

۱۶:۱۸ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸
پرزیدنت ترامپ در کارزار انتخاباتی در کارولینای شمالی، دوشنبه شب
پرزیدنت ترامپ در کارزار انتخاباتی در کارولینای شمالی، دوشنبه شب

بر عکس چند نامزد دموکرات که در سه‌شنبه بزرگ در ۱۴ ایالت آمریکا رقابت نزدیکی دارند، پرزیدنت ترامپ از حزب جمهوریخواه کار آسان‌تری دارد. او که رقیب جدی ندارد، کارزار انتخاباتی خود را دوشنبه شب در کارولینای شمالی دنبال کرد و در جمع حامیانش سخنرانی کرد.

۱۷:۵۲ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

«سه شنبه بزرگ» تعبیری است که روزنامه نگاران و کارشناسان سیاسی چند دهه پیش برای توصیف روزی به کار بردند که بیشترین شمار ایالت ها به طور همزمان انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری برگزار می کنند. «سه شنبه بزرگ» امسال ۳ مارس برگزار می شود.

«سه شنبه بزرگ» آزمون سیاسی عمده ای برای نامزدهای انتخاباتی است. ایالت های بزرگ با شمار بالایی از نمایندگان اعزامی به مجمع ملی شامل کالیفرنیا و تگزاس در این روز در کورس رقابت هستند.

۱۸:۱۴ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

شهروندانی که در آمریکا رای می‌دهند معمولا از شعبه رای برچسب‌هایی با مضمون «رای دادم» دریافت می‌کنند که روی لباس‌شان می‌چسبانند.

در انتخابات امروز موسوم به سه‌شنبه بزرگ، مردم ۱۴ ایالت در انتخابات مقدماتی شرکت می‌کنند. رقابت بین نامزد‌های دموکرات نزدیک است. در حزب مقابل پرزیدنت ترامپ رقیب جدی ندارد.

۱۹:۲۷ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

سناتور برنی سندرز دقایقی پیش در ایالت ورمانت در یک حوزه رای‌گیری حاضر شد و در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری رای خود را به صندوق انداخت. نظرسنجی‌ها حاکی است برنی سندرز در ایالت کالیفرنیا از دیگر کاندیداها پیشتر است. این ایالت برای نامزدها اهمیت زیادی دارد.

۲۰:۲۵ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

ایالت کالیفرنیا یکی از مهم‌ترین ایالت‌ها در «سه‌شنبه بزرگ» است. این ایالت ۴۱۵ رای انتخابی دارد که برای کاندیداها بسیار مهم است. آرای انتخاباتی در کالیفرنیا هم این طور نیست که برنده همه آرای انتخاباتی را از آن خود کند. هر کاندیدایی باید، ۱۵ درصد آرا را کسب کند. هر قدر این آمار بیشتر شود، هر کاندیدا رای انتخاباتی (دلگیت) بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

۲۰:۲۷ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

ویدئو |

گزارش شهلا آراسته از آغاز رای گیری «سه‌شنبه بزرگ» در آمریکا

گزارش شهلا آراسته از آغاز رای گیری «سه‌شنبه بزرگ» در آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:38 0:00

۲۰:۳۲ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

سناتور الیزابت وارن هم در شهر کمبریج در ایالت ماساچوست رای خود را به صندوق انداخت. کاندیداها تلاش می‌کنند اگر در ایالت آن‌ها انتخابات مقدماتی برگزار می‌شود، در ایالت خود رای بدهند. با این حال در ایالت‌های نیویورک (مایکل بلومبرگ) دلاویر (جو بایدن) امروز انتخابات برگزار نمی‌شود.

۲۰:۵۴ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

تازه‌ترین خبرها را در توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG