لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

بزرگترین روز در تقویم انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا؛ «سه‌شنبه بزرگ» هفته آینده برگزار می‌شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، با تکیه بر شمار بالای رای دهندگان آفریقایی تبار بر روی پیروزی در ایالت کارولینای جنوبی حساب می کند. بایدن امیدوار است با یک پیروزی از سرعت پیشرفت سناتور برنی سندرز به عنوان پیشتاز رقابت ها بکاهد و به کورس رقابت برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری برگردد.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد سندرز پس از موفقیت در سه رقابت اول در آیووا، نیوهمشایر، و نوادا فاصله‌اش با بایدن را کم کرده است.

رقبای دموکرات همچنین نگاهی به رقابت های موسوم به «سه‌شنبه بزرگ» در هفته آینده دارند که مهم‌ترین روز در تقویم انتخابات مقدماتی محسوب می شود.

«سه شنبه بزرگ» تعبیری است که روزنامه نگاران و کارشناسان سیاسی چند دهه پیش برای توصیف روزی به کار بردند که بیشترین شمار ایالت ها به طور همزمان انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری برگزار می کنند. «سه شنبه بزرگ» امسال ۳ مارس برگزار می شود.

«سه شنبه بزرگ» آزمون سیاسی عمده ای برای نامزدهای انتخاباتی است. ایالت های بزرگ با شمار بالایی از نمایندگان اعزامی به مجمع ملی شامل کالیفرنیا و تگزاس در این روز در کورس رقابت هستند.

امسال در سوم مارس ۱۴ ایالت انتخابات برگزار می کنند. در مجموع ۱۳۵۷ نماینده برای اعزام به مجمع ملی بین رقبا تقسیم خواهند شد. این رقم ۳۴ درصد کل نمایندگان تخصیصی فصل انتخابات را شامل می شود.

برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزد پیروز باید از مجموع ۳۹۷۹ نماینده اعزامی به مجمع ملی حزب دموکرات، ۱۹۹۱ نماینده را کسب کند.

این نمایندگان دموکرات نامزد حزب را در مجمع ملی که ماه ژوئیه در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین برگزار می شود انتخاب خواهند کرد.

ساموآی آمریکا، منطقه تحت حاکمیت ایالات متحده، هم در این روز انتخابات انجمن های حزبی خود را برگزار می کند. دموکرات های ساکن دیگر کشورها که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند می توانند از ۳ تا ۸ مارس در انتخابات «دموکرات های خارج از کشور» شرکت کنند.

برگزاری همزمان انتخابات در چند ایالت پدیده ای بود که از آغاز دهه ۷۰ میلادی شروع شد.

تلاش ها برای تعیین «سه شنبه بزرگ» در انتخابات مقدماتی سال ۱۹۸۸ مورد استقبال قرار گرفت. چند ایالت جنوبی تصمیم گرفتند با برگزاری همزمان انتخابات به نامزدهای دموکرات ایالت های جنوبی فرصتی برای بهبود بخت شان در کسب نامزدی حزب بدهند.

بیل کلینتون در سال ۱۹۹۲ در راه کسب نامزدی حزب در «سه شنبه بزرگ» در چند ایالت جنوبی پیروز شد. باب دُل در سال ۱۹۹۶ با عملکرد خوب در این روز موفق به کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آن سال شد.

ال گور و جرج بوش عملا موقعیت خود به عنوان نامزدهای حزب دموکرات و جمهوریخواه در سال ۲۰۰۰ را با کسب پیروزی هایی در «سه شنبه بزرگ» تثبیت کردند.

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶، در هفت ایالت از ۱۰ ایالت محل رقابت در «سه شنبه بزرگ» پیروز شد.

امسال بیشترین بخت پیروزی در «سه شنبه بزرگ» به سناتور برنی سندرز داده می شود. اما او ممکن است در انتخابات در ایالت نیویورک با چالشی جدی از سوی مایکل بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک، یا جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، روبرو شود.

انتظار می رود سناتور الیزابت وارن و سناتور ایمی کلوبشار در ایالت های خودشان ماساچوست و مینه سوتا که از جمله ایالت های محل رقابت در «سه شنبه بزرگ» است عملکرد خوبی داشته باشند.

نامزدهای شکست خورده در این روز برای کناره گیری از رقابت ها زیر فشار قرار خواهند گرفت. دور بعدی انتخابات در ماه مارس در ایالت های فلوریدا، ایلینوی، میشیگان، و اوهایو برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG