لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

سه‌شنبه بزرگ: انتخابات مقدماتی در ۱۴ ایالت آمریکا؛ پیروزی جو بایدن در ۱۰ ایالت

  • انتخابات مقدماتی آمریکا در ۱۴ ایالت برگزار شد؛ به همین دلیل به آن «سه‌شنبه بزرگ» می‌گویند
  • در انتخابات مقدماتی سه شنبه ۱۳ اسفند، در مجموع ۱۳۵۷ نماینده برای اعزام به مجمع ملی بین رقبا تقسیم خواهند شد. این رقم ۳۴ درصد کل نمایندگان است
  • برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزد پیروز باید از مجموع ۳۹۷۹ نماینده اعزامی به مجمع ملی حزب دموکرات، ۱۹۹۱ نماینده را کسب کند.
  • تاکنون جو بایدن و برنی سندر بیشترین نماینده را از چند انتخابات قبلی کسب کرده اند
  • در انتخابات سه‌شنبه بزرگ نام مایکل بلومبرگ هم وارد رای‌گیری شد اما توفیق چندانی نداشت
  • جو باید شب پر فروغی داشت و توانست در ۱۰ ایالت پیروز شود. برنی سندرز در ایالت مهم کالیفرنیا پیش افتاد
۰۰:۴۵ ۱۶.۱۲.۱۳۹۸

با شمارش ۹۳ درصد آرای کالیفرنیا تا عصر پنجشنبه ۱۵ اسفند، برنی سندرز یک میلیون و ۵۸ هزار رای و رقیب او جو بایدن ۷۸۵ هزار رای کسب کرده‌اند. بایدن از نظر آرای نماینده انتخاباتی یا دلگیت از سندرز پیش است.

۱۴:۳۸ ۱۵.۱۲.۱۳۹۸

در جریان انتخابات مقدماتی آمریکا در ۱۴ ایالت که به «سه‌شنبه بزرگ» مشهور است، «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا پر فروغ ظاهر شد و با پیروزی در انتخابات ایالت مین توانست در ۱۰ ایالت آمریکا پیروز شود. رقیب او برنی سندرز که در سه ایالت پیروز شد،‌ در کالیفرنیا نیز پیشی گرفته است.

رقیب او برنی سندرز، پیش از این دور از انتخابات در نظرسنجی‌ها هم موقعیت خوبی داشت اما سناتور ورمانت،‌ علاوه بر ایالت خود، توانست تنها در ایالت‌های یوتا و کلرادو پیروز شود و در انتخابات کالیفرنیا پیش افتاد.

۱۰:۴۷ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

در یک رقابت نزدیک، «جو بایدن» توانست در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در ایالت تگزاس، برنی سندرز را شکست بدهد. تگزاس بعد از کالیفرنیا بیشترین «دلگیت» یا «نماینده انتخاباتی» را دارد. او با حدود شصت هزار رای بیشتر در انتخابات ایالت تگزاس پیروز شد.

۰۸:۳۵ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

نتایج نهایی دو ایالت از ۱۴ ایالتی که در «سه‌شنبه بزرگ» در آنها انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برگزار می‌شود هنوز اعلام نشده است. نتایج ایالت‌های تگزاس و کالیفرنیا می‌تواند به افزایش فاصله هرکدام از این دو نامزد با رقیب کمک کند.

جو بایدن ۸ ایالت و سندرز ۳ ایالت را انتخابات مقدماتی سه‌شنبه بردند. نتیجه نهایی انتخابات ایالت مین نیز هنوز اعلام نشده است.

۰۷:۰۷ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸


جو بایدن با پیروزی در انتخابات مقدماتی ایالت‌های مینه‌سوتا و آرکانزاس و ماساچوست، تا این لحظه توانسته در ۸ ایالت پیروز شود. در مقابل برنی سندرز با پیروزی در یوتا، تعداد ایالت‌هایی که سه‌شنبه شب در آن پیروز شد را به عدد ۳ رساند. پیروزی بایدن در ماساچوست در حالی بود که الیزابت وارن سناتور فعلی همین ایالت بعد از سندرز در مقام سوم قرار گرفت.

۰۶:۵۴ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸


در «سه‌شنبه بزرگ»، دونالد ترامپ در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان در ایالت‌‌های تگزاس، کلورادو، آرکانزاس و مینه‌سوتا پیروز شد. او ۱۳ آبان ۱۳۹۹ با کسی که در نهایت نامزد حزب دموکرات شود، رقابت خواهد کرد.

۰۶:۲۳ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸


جو بایدن معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا در انتخابات مقدماتی دو ایالت دیگر پیروز شد. او توانست در ایالت اوکلاهما و تنسی پیروز شود. چهارسال پیش برنی سندرز در اوکلاهما توانست هیلاری کلینتون را شکست بدهد اما امسال او از بایدن در این ایالت شکست خورد. بایدن توانسته در شش ایالت از ۱۴ ایالت تاکنون پیروز شود. هنوز نتایج تگزاس و کالیفرنیا که مجموعا بیش از۶۰۰ نماینده انتخاباتی دارند.

۰۶:۰۱ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

برنی سندرز در ایالت کلورادو پیروز شد. این دومین ایالتی است که امشب در انتخابات «سه‌شنبه بزرگ» سندرز در آن پیروز می‌شود. بایدن با پیروزی در سه ایالت از سندرز پیش افتاده است.

۰۵:۴۹ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸


همزمان با انتخابات دموکرات‌ها، جمهوریخواهان نیز در برخی ایالت‌ها انتخابات دارند. دونالد ترامپ با انتشار عکس‌ در توئیتر خود،‌ از پیروزی در انتخابات مقدماتی پنچ ایالت مین، تنسی، ماساچوست، اوکلاهما و آلاباما خبر داد.

۰۵:۳۰ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت آلاباما، جو بایدن پیروز انتخابات اعلام شد. این سومین ایالتی است که آقای بایدن در انتخابات «سه‌شنبه بزرگ» در آن پیروز شد. دو ایالت تگزاس و کالیفرنیا هنوز شمارش نشده‌اند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG