لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

سه‌شنبه بزرگ: انتخابات مقدماتی در ۱۴ ایالت آمریکا؛ پیروزی جو بایدن در ۱۰ ایالت

  • انتخابات مقدماتی آمریکا در ۱۴ ایالت برگزار شد؛ به همین دلیل به آن «سه‌شنبه بزرگ» می‌گویند
  • در انتخابات مقدماتی سه شنبه ۱۳ اسفند، در مجموع ۱۳۵۷ نماینده برای اعزام به مجمع ملی بین رقبا تقسیم خواهند شد. این رقم ۳۴ درصد کل نمایندگان است
  • برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزد پیروز باید از مجموع ۳۹۷۹ نماینده اعزامی به مجمع ملی حزب دموکرات، ۱۹۹۱ نماینده را کسب کند.
  • تاکنون جو بایدن و برنی سندر بیشترین نماینده را از چند انتخابات قبلی کسب کرده اند
  • در انتخابات سه‌شنبه بزرگ نام مایکل بلومبرگ هم وارد رای‌گیری شد اما توفیق چندانی نداشت
  • جو باید شب پر فروغی داشت و توانست در ۱۰ ایالت پیروز شود. برنی سندرز در ایالت مهم کالیفرنیا پیش افتاد
۰۵:۱۸ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

در میان ۱۴ ایالتی که در «سه‌شنبه بزرگ» انتخابات مقدماتی در آن برگزار می‌شود،‌ در دو ایالت مینه‌سوتا و مین،‌ جمهوری‌خواهان انتخابات مقدماتی ندارند. در این دو ایالت، دونالد ترامپ بدون برگزاری رقابت، به عنوان فرد پیروز معرفی شد.

۰۴:۴۶ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

اولین پیروزی انتخاباتی مایکل بلومبرگ

مایکل بلومبرگ که تازه از انتخابات سه‌شنبه، نام او به رای گیری‌های حزب دموکرات اضافه شد، توانست برای نخستین بار برنده شود. او در جزیره ساموای آمریکا که یکی از قلمروهای ایالات متحده است و در غرب اقیانوس آرام قرار دارد،‌ پیروز شد. این جزیره حدود ۶۰ هزار جمعیت دارد.

۰۴:۱۵ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

با پایان رای‌گیری در ایالت کارولینای شمالی، رسانه‌های آمریکایی از پیروزی جو بایدن در این ایالت خبر دادند. این دومین ایالت است که او در انتخابات سه‌شنبه بزرگ در آن پیروز می‌شود.

۰۳:۵۳ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

خبرگزاری آسوشیتدپرس از پیروزی برنی سندرز در ایالت ورمانت خبر داد. آقای سندرز سناتور فعلی این ایالت است و پیروزی او پیش بینی می‌شد. سناتور سندرز قبل از انتخابات امروز،‌ از سایر نامزدها پیش بود. هنوز ۱۲ ایالت دیگر در حال رای‌گیری و شمارش آرا هستند.

۰۳:۳۸ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸


با پایان رای‌گیری در ایالت ویرجینیا، آسوشیتدپرس می‌گوید «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا توانسته در این ایالت پیروز شود. این دومین پیروزی آقای بایدن است. او هفته پیش در کارولینای جنوبی پیروز شده بود.

۰۳:۳۴ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

۰۳:۳۴ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

۰۲:۰۳ ۱۴.۱۲.۱۳۹۸

کم‌کم رای‌گیری در ایالت‌های شرقی به پایان می‌رسد و شمارش آرا آغاز می‌شود.

۲۳:۲۸ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

گوین نیوسام فرماندار ایالت کالیفرنیا و همسرش جنیفر هم در انتخابات مقدماتی موسوم به سه‌شنبه بزرگ حاضر شده و رای دادند. آقای نیوسام عضو حزب دموکرات است.

۲۱:۵۴ ۱۳.۱۲.۱۳۹۸

انتخابات «سه‌شنبه بزرگ» در آمریکا امسال رویدادی بزرگ فقط برای کاندیداهای ریاست جمهوری حزب دموکرات نیست. به موازات آن، در چند ایالت انتخابات برای سنای آمریکا هم در جریان است. در ایالت‌های تگزاس، آلاباما و کارولینای شمالی، رای‌دهندگان همچنین نامزدهای رقابت سنا را هم انتخاب می‌کنند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG