لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۱

گفتگوی تلفنی وزیران دفاع مصر و آمریکا


آمریکا به روند دمکراتیک در مصر متعهد و امیدوار است که ناآرامی ها در این کشور با مسالمت به پایان برسد و از خشونت اجتناب شود.

مقام های پنتاگون می گویند چاک هیگل وزیر دفاع امریکا در هفته گذشته دوبار با وزیر دفاع مصر، ژنرال عبدالفتاح السیسی، گفت و گوی تلفنی داشته که یکی از آنها روز سه شنبه، دیروز، بوده است.

جورج لیتل، دبیر مطبوعاتی پنتاگون، از ذکر جزئیات این گفت و گو ها خودداری کرد. او تاکید کرد که بر مقام های آمریکایی در سطوح گوناگون دولت روشن است که آمریکا به روند دمکراتیک در مصر متعهد و امیدوار است که ناآرامی ها در این کشور با مسالمت به پایان برسد و از خشونت اجتناب شود.
او افزود:« ما از هیچ حزب یا گروهی حمایت نمی کنیم. به نظر ما این امر باید از راه های سیاسی به نتیجه برسد.»

این خبر در حالی اعلام می شود که نیروهای ارتش مصر پیش از پایان مهلتی که به محمد مرسی برای پایان دادن به ناآرامی های کشور داده اند، برای تحکیم کنترل اوضاع در نهادهای اصلی کشور، مانند رادیو و تلویزیون دولتی، در این نهادها نیرو مستقر کرده اند.

جورج لیتل گفت به دلیل «حساس بودن اوضاع»، پنتاگون از اعلام مذاکره تلفنی هفته گذشته آقای هیگل با وزیر دفاع مصر خودداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا با سابقه چندین دهه همکاری و کمک های نظامی به مصر، با نیروهای مسلح مصری روابطی دیرین دارد و به گفته مقام های آمریکایی همین رابطه بود که راه را برای برکناری مسالمت آمیز حسنی مبارک هموار کرد.
آقای لیتل گفت:« از نظر تاریخی وزارت دفاع آمریکا رابطه بسیار نزدیکی با ارتش مصر دارد».

او افزود:«ما سال هاست با فرماندهان ارشد نظامی مصر روابط خوب داریم» و تاکید کرد:« سال های زیادی تماس های بسیار مناسبی داشته ایم و امیدواریم که پس از رفع این بحران بتوانیم روابط خود را برقرار نگاه داریم.».

به گفته او، در پی چندین روز درگیری های خیابانی که جان حدود ۵۰ تن را گرفته است هیچ گونه دستوری برای حمایت نظامی اضطراری از دیپلمات های آمریکایی مقیم مصر به پنتاگون نرسیده است.
XS
SM
MD
LG