لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۹

اهرام انلاین: ارتش مرسی را برکنار کرد


به گزارش اهرام آنلاین، که بخش انگلیسی زبان روزنامه دولتی الاهرام مصر است، یک منبع ریاست جمهوری به الاهرام عربی گفته است که در ساعت ۷ بعد از ظهر روز چهارشنبه به وقت قاهره ارتش به محمد مرسی ابلاغ کرده است که او دیگر رئیس جمهوری مصر نیست.»

به گزارش خبرگزاری دولتی مصر، با پایان گرفتن مذاکرات میان ارتش و شخصیت های مصری، شیخ الازهر، پاپ کلیسای قبطی و محمد البرادعی ظرف یک ساعت جزئیات نقشه راه سیاسی مصر را با حضور ارتش و جنبش «تمرد» به اطلاع عموم می رسانند. گمان می رود در این طرح نوعی انتقال کوتاه مدت قدرت و درپی آن انتخابات تازه صورت بگیرد. صفحه فیس بوک ارتش مصر نیز از پایان یافتن مذاکرات با شخصیت های سیاسی و مذهبی خبر داده است.

اسوشیتد پرس به نقل از مقام های فرودگاهی قاهره از ممنوعیت خروج رئیس جمهور و رهبر اخوان المسلمین خبر داد.
به گفته مقام های مصری این حکم بر اساس حکم سال ۲۰۱۱ است که به فرار مرسی و بیش از سی تن دیگر از اعضای اخوان المسلمین از زندان در زمان ناآرامی های مصر در آن سال مربوط می شود.
همچنین محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین و معاون او خیرات الشاطر نیز ممنوع الخروج شده اند. مخالفان آنان را مسئول تیراندازی های یک سال اخیر حکومت مرسی بر مصر می دانند.

ضرب الاجل ارتش مصر به رئیس جمهوری این کشور به پایان رسید. دهها هزار تن از مخالفان و موافقان محمد مرسی که در میدان التحریر و در خیابان ها گرد آمده و به تظاهرات ادامه می دهند، با بی صبری در انتظار انتشار بیانیه ای هستند که قرار است ارتش در این باره صادر کند.

آخرین خبرهای مصر در توییتر و فیس بوک

رویارویی اسلام گرایان با نیروهای ارتش

آخرین گزارش از توییتر از درگیری سربازان با نیروهای اسلام گرا خبر می دهد. این درگیری در محله نصر سیتی و محل برگزاری تجمع هواداران محمد مرسی صورت می گیرد.

بر اساس گزارش هایی که در توییتر و رسانه های مجازی از قاهره دیده می شود، تانک ها و خودروهای ارتشی در حال حرکت به سوی تجمع هواداران مرسی هستند. این تجمع در حال برگزاری در محله نصر است. انور السادات، رئیس جمهوری پیشین مصر در همین محل در سال ۱۹۸۱ به دست اسلام گرایان مسلح به قتل رسید.

سخنگوی محمد مرسی این حرکت را در توییتر خود کودتای نظامی تمام عیار توصیف کرده و از حرکت تانک ها در خیابان ها خبر داده است.

در همین حال، گزارشگر نیویورک تایمز در توییتر خود از قاهره نوشته است که مقام های امنیتی مصر حکم ممنوعیت خروج محمد مرسی، رئیس جمهوری و رهبر اخوان المسلمین و خیرات الشاطر، معاون او را از کشور صادر کرده اند.

اندکی پیش از انقضای مهلت ارتش به رئیس جمهوری برای پایان دادن به اعتراض ها، ارتش در صفحه رسمی خود در فیس بوک اعلام کرد نیروهای مسلح در حال مذاکره و دیدار با مخالفان و شخصیت های مذهبی و ملی و سیاسی و جوانان هستند. در این اطلاعیه تاکید شده که به محض پایان یافتن این مذاکرات نتیجه آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

همچنین محمد مرسی نیز مقارن با پایان ضرب الاجل با انتشار بیانیه ای از طریق فیس بوک سخنگوی رسمی خود بر مواضع خود پافشاری کرده است. او در این بیانیه از طرحی انتقالی بر اساس قانون اساسی سخن گفته و از مخالفان به خاطر رد دعوت های پیشین او به مذاکره انتقاد کرده است. او خواستار تشکیل کابینه ائتلافی برای نظارت بر انتخابات پارلمانی و کمیته ای برای ترمیم قانون اساسی شده است.

با پایان یافتن مهلت ارتش به مرسی و تاخیر در صدور بیانیه ای فوری که ارتش وعده داده بود، جوک هایی درباره عادت مصری ها به دیر کردن بر اینترنت ورسانه های اجتماعی منتشر شده است.

رادیو و تلویزیون دولتی مصر در کنترل ارتش
در حالی که تا ضرب الاجل ارتش مصر بیش از نیم ساعت نمانده است، بنا بر آخرین خبر ها نیروهای ارتش مصر کنترل خود را بر نهادهای اصلی کشور تحکیم می کنند. روز چهارشنبه ارتش رادیو و تلویزیون دولتی مصر را در اختیار گرفته و حتی در اتاق خبر تلویزیون نیروهای ارتش مستقر شده اند. این اقدام ارتش به منظور آن است که در صورت برکناری رئیس جمهوری مصر، که احتمال آن زیاد است، ارتش آمادگی کنترل اوضاع را دردست داشته باشد.

ادامه تشنج ها در مصر در مدت ضرب الاجل
مصر در وضعیت سیاسی متشنجی بسر می برد. روز چهارشنبه هم دولت اسلامی و هم نظامیان هشدار دادند که حاضرند برای حمایت از کشور تا پای جان بایستند.

در حالی که چند ساعت بیشتر تا پایان ضرب الاجل ارتش باقی نمانده، عبدالفتاح السیسی فرمانده ارتش در بیانیه ای گفت ارتش آماده خون دادن در دفاع از کشور علیه تروریستها، تندرو ها و احمقهاست.

فرض بر این است که هدف این بیانیه محمد مرسی رئیس جمهوری مصر است که چند ساعت پیشتر از مشروعیت دولت خود دفاع کرد و گفت بر سر کار خود باقی خواهد ماند، حتی اگر به مرگ وی بینجامد. او همچنین از ارتش خواست تهدید خود را درباره دخالت در وضع بحرانی سیاسی کشور پس بگیرد.

ارتش هشدار داده است که اگر اختلافات مرسی و مخالفانش تا ساعت ۵ عصر (به وقت محلی) - هفت و نیم بعد از ظهر ایران - حل نشود، «نقشه راه» خود برای آینده مصر اجرا خواهد کرد.منابع نظامی مصر می گویند فرماندهان ارتش روز چهارشنبه ودر حالی که ضرب الاجل آنان رو به اتمام است در یک جلسه اضطراری شرکت کرده اند.
در همین حال مرسی اعلام کرده است که استعفا نخواهد داد.
آقای مرسی اواخر روز سه شنبه در تلویزیون ملی مصر یادآوری کرد که وی بیش از یک سال پیش به طور دموکراتیک انتخاب شده و قصد دارد به خدمت خود بر اساس در قانون اساسی ادامه دهد.
در حالی که آقای مرسی مشغول سخنرانی در تلویزیون بود، تعداد زیادی از مصریان به تظاهرات خود در قاهره ادامه می دادند. برخی از تظاهرکنندگان حامی رئیس جمهوری اسلامگرا بودند و برخی دیگر تقاضای استعفای او را داشتند. طرفداران وی در منطقه نصر اجتماع کرده بودند و مخالفان در میدان التحریر.
به گفته منابع پزشکی در برخورد میان طرفداران و مخالفان آقای مرسی در روز سه شنبه ۷ نفر کشته شدند.
XS
SM
MD
LG