لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۱

مهلت ٤٨ ساعته ارتش مصر به دولتمردان


حمله معترضان مخالف حکومت به دفتر اخوان المسلمین در قاهره
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

حمله معترضان مخالف حکومت به دفتر اخوان المسلمین در قاهره

ارتش مصر به محمد مرسی و مخالفان معترض ٤٨ ساعت مهلت داد تا اختلافاتشان را حل کنند و درمورد راه حل به توافق برسند و در غیر این صورت خود مداخله کرده و راه حلی ارائه خواهد داد.

ژنرال عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر بیانیه اخیر را روز دوشنبه صادر کرد پس از آن که تظاهرکنندگان خشمگین به دفتر اخوان المسلمین حمله کردند که در جریان آن دست کم پنج تن کشته شدند، به این ترتیب شمار کشته شدگان در مصر از روز یکشنبه تاکنون به ١٦ نفر رسید.

السیسی گفت اگر دولتمردان و مخالفان به توافق نرسند، ارتش وارد عمل می شود تا درباره آینده مصر تصمیم بگیرد.

قبلا، سازمان های اپوزیسیون مصر گفتند که تا ساعت پنج عصر یکشنبه به وقت محلی، به محمد مرسی مهلت می دهند تا استعفا دهد.

روز دوشنبه، در دومین روز اعتراضات گسترده مصری ها با هدف پایین آوردن محمد مرسی از قدرت، تظاهرکنندگان مصری به دفتر اخوان المسلمین در قاهره حمله کردند، پنجره های ساختمان را شکستند و اسباب و وسایل را از پنجره ها به بیرون پرت کردند و آن را به آتش کشیدند.

دفتر اخوان المسلمین، حزب اسلامگرای مصر پیشتر و به دنبال هجوم اولیه تظاهرکنندگان ضد حاکمیت محمد مرسی که سنگ و مواد آتش زای دست ساز به آن پرتاب می کردند، تخلیه شده بود. اعضای اخوان المسلمین با شلیک گلوله به این حملات پاسخ دادند.

معترضان به حاکمیت اسلامگرای محمد مرسی و حزب متبوع او یعنی اخوان المسلمین، از پلیس و ارتش مصر خواسته بودند تا حمایت روشن خود را از جنبش اعتراضی و اراده مردم اعلام کنند.

صدها تظاهرکننده شب گذشته را در میدان تحریر قاهره گذراندند تا مخالفت خود را با حکومتی نشان دهند که می گویند قدرت را انحصاری کرده و از سروسامان دادن اقتصاد کشور عاجز است. آنان همچنین به بدتر شدن وضع جرم و جنایت و خشونت های مذهبی و سیاسی معترضند.

تظاهرات گسترده روز یکشنبه بزرگترین و فراگیرترین تظاهرات اعتراضی از تحولات انقلابی مصر در سال ٢٠١١ تاکنون بود که منجر به سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر شد.

در تظاهرات روز یکشنبه مخالفان لیبرال و عرفی محمد مرسی شرکت کردند. این تظاهرات بزرگ در اولین سال روز پیروزی محمد مرسی در انتخابات آزاد سال گذشته برپا شد. رسانه های عربی به نقل از وزارت کشور مصر گفتند که در تظاهرات روز یکشنبه مصر حدود ۳ میلیون نفر شرکت داشتند.

همزمان در روز یکشنبه حامیان اسلامگرای محمد مرسی در نزدیکی مسجدی در جوار کاخ ریاست جمهوری تجمع و اعلام کردند که از او در مقابل «تلاش های مخالفان برای ساقط کردن رهبر منتخب» حمایت خواهند کرد. حامیان مرسی همچنین مخالفان حاکمیت را به تلاش برای بازگرداندن مصر به دوران مبارک متهم می کنند.

با افزایش تنش ها، دفتر ریاست جمهوری مصر اعلام کرده که گفت و گو تنها راه حل بحران سیاسی مصر است. مرسی گفته است که اگر تسلیم فشارها شود، رئیس جمهور جدید نیز «بعد از یک هفته یا یک ماه» با خواسته مشابه برای ترک قدرت روبرو خواهد شد.

در خشونت های خیابانی هفته گذشته که دست کم ۷ تن را به کشتن داد، یک دانشجوی آمریکایی نیز هنگامی که از تظاهرات در اسکندریه عکاسی می کرد با ضربات کارد جان باخت.

بن راد، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت واشنگتن تمهیدات امنیتی در سفارتخانه اش در مصر را افزایش داده است. او همچنین گفت که دولت آمریکا با مقامات دولت مصر و چهره های اپوزیسیون در تماس بوده تا آنان را به حل آرام مناقشات ترغیب کند.
XS
SM
MD
LG