لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۸

آمادگی ارتش مصر برای برکناری مرسی


تظاهرات ضد مرسی در مصر
تظاهرات ضد مرسی در مصر
رویترزبه نقل ازمنابع نظامی مصر گزارش می دهد درصورتی که محمد مرسی رییس جمهوری ظرف ٢٤ ساعت در مورد تقسیم قدرت با مخالفان به توافق نرسد، ارتش قصد دارد او را کناربراند و قانون اساسی را به حال تعلیق درآورد.

منابع گفتند وقتی ضرب الاجل دو روزه ای که فرمانده نیروهای مسلح تعیین کرده است در ساعت پنج عصر روز چهارشنبه به وقت محلی منقضی شود، ارتش بر آن است یک شورای موقت، که بیشتر از غیرنظامیان گروه های سیاسی گوناگون و تکنوکرات های باتجربه تشکیل می شود، برای اداره کشور تا تدوین قانون اساسی اصلاح شده منصوب کند.

به گفته منابع، این اقدام با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدید دنبال خواهد شد، اما انتخابات پارلمانی تا زمان مشخص شدن شرایط لازم برای انتخاب کاندیداها به تاخیرخواهد افتاد.

رویترز می گوید منابع توضیح ندادند اگر مرسی حاضر نشود به آرامی کنار برود ارتش چگونه با او برخورد خواهد کرد. مرسی روز سه شنبه اولتیماتوم فرمانده نیروهای مسلح را رد کرد و گفت به کارادامه خواهد داد. با وجود این، درحالی که وزیران و مقاماتی که عضو اخوان المسلمین هستند استعفا می دهند او منزوی تر به نظر می رسد.

در گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی گفته می شود ارتش قصد دارد پس از ضرب الاجل با جبهه اوپوزیسیون رستگاری ملی و دیگرسازمان های سیاسی، مذهبی و جوانان وارد مذاکره شود.

در این میان، بعد از ظهر سه شنبه زدوخوردهایی بین طرفداران و مخالفان مرسی در محله جیزه قاهره، در اسکندریه و در ناحیه ای در شمال پایتخت درگرفت. در اسکندریه سربازان برای جدا ساختن جناح های رقیب مداخله کردند.

درحالی که هزاران نفر از مخالفان مرسی به خیابان ها ریخته اند، شاخه سیاسی اخوان المسلمین طرفداران او را به برپا کردن ضد تظاهرات برای "دفاع ازمشروعیت قانونی رییس جمهوری و رد هرکودتایی" فراخواندند. یکی از رهبران آن از"انقلابیون آزاد" حامی مرسی حواست برای شهادت آماده باشند.
XS
SM
MD
LG