لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

افزایش کمک های بشردوستانه برای سوریه در کنفرانس کویت


کشورهای اعانه دهنده جهان روز چهارشنبه در کویت سیتی دیدار کردند تا برای اختصاص کمک های مالی جدید و رفع نیازهای انسانی جنگ داخلی سوریه متعهد شوند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت بیش از ٩ میلیون نفر از مردم سوریه به کمک امدادی و بشردوستانه نیاز فوری دارند و تقریباً نیمی از آن ها کودک هستند.

آقای بان گفت «حمله های نظامی مدارس، مراکز خدمات بهداشتی و درمانی و مناطق مسکونی را هدف قرار می دهند. سوریه روزگاری زیرساخت های بهداشتی و درمانی توانمندی داشت. در حال حاضر از هر ۵ بیمارستان ٢ بیمارستان کاربردی ندارند که تقریباً معادل ۴۰ درصد کل کشور است».

سازمان ملل متحد خواسته است تا پایان سال ۶.۵ میلیارد دلار برای ارائه مواد غذایی، آب، خدمات پزشکی و سرپناه جمع آوری شود. در شرایطی که کشورهای شرکت کننده به پرداخت ٢.۴ میلیارد دلار متعهد شده اند، درخواست سازمان ملل متحد برای این کمک مالی بزرگترین فراخوان برای کمک بشردوستانه در تاریخ فعالیت های این سازمان محسوب می شود.

والری آموس، هماهنگ کننده کمک های امدادی اضطراری سازمان ملل متحد گفته است هم نیروهای دولتی و هم نیروهای مخالف مسلح، غیرنظامیان داخل سوریه را محاصره کرده اند.

آموس گفته است «بافت جامعه از هم پاشیده است و اختلافات قومی و نژادی کنترل و سلطه در این کشور را به دست گرفته است. محاصره سلاح جنگی هزاران تن از مردمی شده است که در مناطق محل زندگی شان اسیر شده اند و به مواد غذایی و خدمات ابتدایی دسترسی ندارند».

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت کنفرانس را با تعهد به پرداخت ۵٠٠ میلیون دلار افتتاح کرد. جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد آمریکا ٣٨٠ میلیون دلار به کمک های خود می افزاید. با اختصاص این مبلغ، کل کمک های بشردوستانه واشنگتن برای غیرنظامیان داخل سوریه و نیز آوارگان و کشورهای همسایه ای که میزبان پناهندگان سوریه هستند، به بیش از ١.٧ میلیارد دلار بالغ می شود.

آقای کری گفت « وضعیت انسانی در سوریه دهشتناک است که باید هر وجدان معقولی را بیازارد. درد و رنجی که مردم سوریه متحمل می شوند نیازمند اقدام جمعی ماست».

بیش از ١٧٧ میلیون دلار از کمک جدید ایالات متحده به سرپناه، خدمات بهداشتی و درمانی اضطراری و بهسازی در داخل سوریه اختصاص داده خواهد شد که شامل برنامه های مشاوره و محافظت از گروه های آسیب پذیری همچون زنان، سالمندان و افراد با ناتوانی جسمی است.

با این وجود، اختصاص بودجه بشردوستانه برای لبنان، اردن، عراق، ترکیه و مصر است که انعکاس دهنده نگرانی های گسترده تر واشنگتن است. آقای کری گفت فشاری که به دلیل هجوم آوارگان سوریه بر دوش کشورهای میزبان است ریسک ایجاد بی ثباتی در سراسر منطقه را افزایش می دهد.

استیو هیدمان، تحلیلگر «موسسه صلح» ایالات متحده می گوید از هر جنبه ای که در نظر بگیریم، شرایط امنیتی شکننده و پرچالشی است.

او ضمن اشاره به منطقه شرق مدیترانه می گوید «آنچه که از سوریه نشات گرفت، ثمره سقوط حاکمیت دولت است که در واقع محصول شرایط گسترده تری و نمادی از سقوط دولت ها در کشورهای همسایه است. آنچه که ما شاهد هستیم این است که سراسر این منطقه به شیوه های مختلف شاهد سال های بسیار طولانی بی ثباتی خواهند بود».
در شرایطی که قرار است مذاکرات صلح سوریه هفته آینده در سوئیس برگزار شود، آقایکری گفت برای پیشگیری از آواره شدن تعداد بیشتری از مردم سوریه باید راهکار سیاسی یافت. او در طی سفر خود به کویت به خبرنگاران گفت «به گونه ای به نظر می رسد که کمک های ما برای میلیون ها آواره بیشتر باید به طور بی انتهایی افزایش یابند».

کری همچنین خاطرنشان کرد که واشنگتن در پی اعمال سیاسی نیست که فقط صرفاً کمک به آوارگان را افزایش دهد و هدف اتخاذ سیاستی است که سوریه را نجات دهد و فرصتی فراهم کند که آوارگان به وطنشان بازگردند و زندگی خود را بازسازی و احیا کنند.
XS
SM
MD
LG